Translate

pondělí 18. dubna 2016

Jak lemovat - návod

U jakéhokoliv, nejen patchworkového výrobku, je důležité, aby provedení bylo hezké ze všech stran. Viděla jsem už hodně výrobků, které byly krásně udělané, vkusné, ale nelíbilo se mi na nich, jak jsou olemované. Tak to vlastně taky úplně není. I lemování bylo hezky udělané, ale místo, kde se spojuje začátek a konec lemování, celou harmonii narušilo. Látka byla podhrnutá a vytvořil se tam nepěkný hrbol.
Kdysi jsem se podle nějaké knihy naučila lemovat tak, aby nebylo poznat, kde je začátek a konce lemování. Je tam samozřejmě šev, ale takový, že si ho ani nevšimnete. Jako když nastavujete lemovací proužek. Spoj vypadá prostě takto.


K tomu, abyste mohli takto pěkně lemovat, nepotřebujete ani pravítko, ani počty, ani jiné pomůcky, jen krejčovskou křídu.

Nejprve jsem chtěla popsat jen způsob, jak spojit lemovací proužky, ale pak jsem si řekla, že se na tuto stránku zatoulají třeba i lidé, kterým by se hodil celý postup. Proto jsem nafotila celý postup, jak lemuji já. Jako vždy je to možná trošku složitější, možná tam mám pár kroků navíc, které se obvykle nedělají, ale tímto způsobem jsem schopna docílit takového lemu, se kterým jsem spokojená.

Jdeme na to

Nejdříve si nařežu proužek. Budu-li lemovat oblé tvary, pak musí být šikmý, jestliže budu lemovat rovné strany, pak stačí rovný proužek. Jak řezat (stříhat) šikmý proužek se můžete podívat v tomto návodu.
Na lemování řežu proužek široký 4 cm, pokud ale nemáte moc zkušeností, udělejte ho široký 4,5 cm. Bude se vám s ním jednodušeji pracovat.
Většinou se vám nepodaří střihnout proužek tak dlouhý, jak potřebujete, takže ho musíte ušít z několika kusů. Sešívání proužku se dělá takto.Po sešití odstřihnete přebytečnou látku a šev rozložíte. Můžete přežehlit nebo jen zarýhnout nehtem.
Když mám nachystaný proužek cca o 20 cm delší než budu potřebovat, tužkou na textil si z rubové strany vyznačím po celé délce čáru 2 cm od kraje. K této čáře pak po celé délce zažehlím jednu stranu, jak vidíte na obrázku. Tyto dva kroky jsou ty mé kroky navíc, které mi ovšem zaručují pěkný, stejnoměrně široký proužek. Nyní přiložím nezažehlenou stranu proužku ze zadní strany k hraně výrobku, který chci lemovat a přišívám ho na šířku patky (pravý okraj patky kopíruje pravou stranu proužku a okraj výrobku, jehla je ve střední poloze).

Když se blížím k rohu, přehnu proužek směrem ven tak, aby byl ohyb přesně v rohu -viz obrázek. Tím si vyznačím linii, po kterou budu šít. Jde o to, abych se šitím skončila v místě, které je přesně na šířku patky od protilehlého okraje. 


 

Zde je vidět, jak si kontroluju, že jsem opravdu skončila v místě vzdáleném na šířku patky od okraje. Nechám jehlu zapíchnutou v látce, pootočím látku a spustím patku. Hrana patky musí přesně kopírovat hranu výrobku. Jen tak si zajistím pěkně složené rohy.


Když jsem v tom správném místě, pootočím látku a došiju šev zešikma do rohu. Zde můžu zapošít, ale také nemusím. Stačí jen zvednout patku, vytáhnout jehlu, naskládat proužek, jak vidíte dále, a pak pokračovat v šití, aniž bych musela zapošívat.


Nejdříve proužek přehnu ven, jak jsem to dělala už před chvílí - zde mě zadrží šev prodloužený do rohu, ten mě nepustí dále, než je nutné.

Pak proužek přehnu zpět na výrobek tak, aby přehyb proužku zůstal přesně na hraně výrobku. Nikde nic nepřečuhuje, horní přeložená hrana proužku kopíruje hranu výrobku a dlouhá strana (vidíte vpravo) jde po další hraně výrobku. Teď spustím patku opět tak, aby její strana kopírovala hranu výrobku a pokračuju od kraje v přišívání proužku. Na začátku obvykle pár stehů zapošiju.

Proužek nepřišívám až do konce, zapošiju cca 30 cm od místa, kde jsem začala proužek přišívat.


Pravou stranu přeložím přes levou tak aby se potkaly zhruba uprostřed mezery (jestli je levá strana moc dlouhá, ustřihnu kus proužku tak, aby jeho konec byl asi uprostřed mezery), a na pravé části, která je nahoře a je delší, vyznačím tužkou na textil místo, kde se potkává s druhým koncem proužku.


Tuto čáru pak prodloužím na celou lícovou stranu proužku. Tuto čáru jsem barevně zvýraznila, aby byla dobře patrná. Je vedená po lícové straně.


Nyní vezmu začátek proužku, tedy levou část a otočím ji směrem dolů. Toto je důležitá část, protože pokud neprovedete toto a následující otočení, budete mít po sešití proužek přetočený. Vím to z vlastní zkušenosti.


Teď proužek rozdělejte tak, jak vidíte na fotce.


Tento konec nyní přiložte k vyznačené čáře.Zde vám špička nůžek ukazuje čáru, ke které jsme přikládali proužek. Horní strana proužku by měla lícovat s boční stranou proužku, ke kterému je přiložená, ale osvědčilo se mi nechat ji trochu přesahovat. Ne moc, třeba půl centimetru. Díky tomu se proužek trochu zkrátí a lépe pak sedí. Nyní obě části sešpendlete.


Abyste mohli proužek pohodlně vložit do stroje a obě části sešít, musíte se na levé straně trochu poskládat látku na sebe, aby se vytvořil volný prostor.


Takto proužek sešijte.


Nyní ještě zkontrolujte, zda je proužek přišitý správně a není přetočený. Pokud ho máte tak jako já, dosáhli jste vítězství. Teď už jen zastřihněte švové přídavky, rozrýhněte je do stran a máte proužek pěkně spojený. Nyní ho přiložte k hraně výrobku a tam, kde jste skončili s jeho přišíváním, můžete nyní pokračovat a přišít ho celý.


Když je proužek z rubu přišitý, začneme ho otáčet do líce. Teď se ukáže význam zažehlení jedné strany proužku. Nemusím vůbec řešit, jak moc mám nebo nemám látku zahýbat dovnitř. Prostě ji přehnu přes okraj jak to nejvíce jde a přišpendlím. Zažehlená hrana mi krásně drží stále stejnou šířku.


Rohy složím pěkně tak, jak vidíte na fotkách. Nejdřív proužek protáhnu a druhou stranu přes něj pěkně přeložím.


A když si takto našpendlím všechny strany, proužek těsně u okraje přišiju.

Pokud byste proužek chtěli bez tohoto švu, což mi taky občas připadá pro některé výrobky vhodnější, pak stačí, když proužek začnete přišívat z líce místo z rubu, pak ho přehnete do rubové strany, přišpendlíte a přišijete z rubové strany skrytým stehem.

Přeji hodně úspěchů při lemování vašich krásných věcí.

Hezký den.
Jana

13 komentářů:

 1. Krásný postup! Určitě využiji Vaše vychytávky :) Díky

  OdpovědětSmazat
 2. Nádherný návod, velmi přehledný postup a okraj vypadá krásně úhledně. Moc oceňuji, zrovna se chystám na deku do kočárku, takže určitě vyzkouším. Ještě bych se chtěla zeptat, jakou tloušťku a druh vatelínu požíváte na quiltování. Jsou různé druhy více a méně stlačené, bavlněné a vlněné. Gramáže 60, 80, 150, 180, 200, 250 a 300/m2. Který je pro volné quiltování nejlepší. Děkuji za odpověď.
  Přeji hezký den.:))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji:) Používám hlazený vatelín 120 g/m2 (deky, polštáře, taštičky), ale asi zkusím silnější, aby byl výsledek plastičtější. Záleží na tom, čeho chci dosáhnout. Tlustší se zase hůř prošívá. A na běhouny a prostírání dávám termolín, myslím 180 g/m2, protože je pevnější.

   Smazat
 3. Super postup, určitě vyzkouším. Děkuji za návod :)

  OdpovědětSmazat
 4. Šiju stejně jen s tím rozdílem, že druhou stranu přišívám už jen v ruce.

  OdpovědětSmazat
 5. Perfektní návod, konečně mám hezké rožky, děkuji! 👍 😉

  OdpovědětSmazat
 6. Úplně nejlepší postup, co jsem viděla!! Super. Evka

  OdpovědětSmazat
 7. Super!! Snad už budu mít lemy hezčí :-)

  OdpovědětSmazat
 8. Kéž bůh ochraňuje tyhle stránky před vymazáním...
  Ne nejsem věřící, ale postup je nádherný a i mně se podařil jeden :-D rožek, vím, čím to je. Opakování matka moudrosti! Moc děkuji. Jana.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak po přečtení tohoto komentáře jsem se od srdce zasmála, ale současně mě to moc potěšilo. Děkuji. :)

   Smazat
 9. Dobrý den, chci moc poděkovat za návod! Nechala jsem se "slepě vést" a vůbec nelituji, dílo se krásně podařilo! (A kde jsem se od návodu odchýlila a "měla svou hlavu", tam jsem toho hořce litovala a přidělala si práci :-))). Děkuji, srdečně zdravím! HF

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To mě moc těší, že se podařilo! Já jsem si také našla svou cestu, ale až poté, co jsem se naučila ty jiné :-). Pak jsem si doplnila nebo přizpůsobila, co jsem chtěla jinak. Takže je naprosto možné, že příště si už uděláte vlastní úpravy a bude to fungovat. :-)

   Smazat
 10. parádně nafoceno-díky ,Helík

  OdpovědětSmazat