Translate

pátek 7. srpna 2015

Prostírání

Nějak jsem poslední dobou zahlcena přípravami na kurzy a horkým počasím, že ani moc netvořím a ani nepíšu blog. Jeden článek mě čeká, protože jsem přijala nominaci na ocenění One Lovely Blog Aword. To s sebou ovšem nese povinnost sdělit určité věci o sobě a doporučit další blogy a na to se  potřebuji připravit. Tak zatím ukážu alespoň fotky prostírání, které jsem vytvořila naposledy.

Barvy jsou samozřejmě z mé barvířské dílny (tím myslím kuchyň a koupelnu:)). Modrá vznikla celkem náhodou. Kdysi jsem barvila na zakázku fialovou do této ložnice. Byl to velký kus látky, několik metrů, a místo fialové mi vyšla modrá. Barvit jsem samozřejmě musela znovu, protože zákaznice nechtěla modrou, ale fialovou. Zjistila jsem při tom, že když použiju požadovanou fialovou barvu na menší kus látky, chová se jinak než na velkém kusu. Nechtěla jsem zase přijít o několik dalších metrů látky, tak jsem poctivě zkoušela barvit vzorky, až jsem narazila na tu správnou kombinaci a povedlo se. Ve skříni mi ale zůstal ten kus modré a co s ním? Zkusila jsem proto látku obarvit různými odstíny modré a z jednoho pokusu mi vyšla taková moc pěkná džínová. Alespoň mně se líbí. Tuto džínovou jsem spojila s oranžovou a vznikla barvená kombinace, ze které jsem ušila prostírání.

Kulaté prostírky mají v průměru 27 cm, středový ovál je dlouhý 55,5 cm a široký 28,5. Kulaté prostírky měly být původně větší. Měla jsem vystřižená i větší kola. Nepovažovala jsem ale za nutné si látky s výztuhou sestehovat, takže mi díky prošívání vznikla jakási šiša šišatá. Musela jsem proto najít nějaký menší kruh, který se mi do toho šišatého tvaru vešel a vystřihnout nový tvar. V tomto případě mi tvořila šablonu korková podložka pod hrnce. Původní větší kruh jsem stříhala podle velkého kastrolu. Domácnost je totiž plná různých šablon, jen se na ni musíme podívat trochu jinýma očima..
Na základě této zkušenosti doporučuji při prošívání stehovat či jinak spojit všechny vrstvy, i když se jedná o celkem malou plochu, jinak nikdy nevíte, jaký výsledný tvar dostanete.

Uvnitř prostírek je termolín, používám 180g/m2 z Polytexu a dole ještě bavlna. Středový ovál jsem kromě prošívání v pruzích ozdobila i volným quiltováním.

A zde je pár fotek.

Hezký den
Jana

1 komentář:

  1. Krásné prostírky. Tvé prošívání je vždy na jedničku s hvězdičkou. S tím šišoidem se mi to také jednou stalo, od té doby stříhám finální tvar prostírek až po prošití, radši.

    OdpovědětVymazat