Translate

úterý 19. prosince 2017

Můj první art quilt - kurz

Na kurzech, které už pár let vedu,  jsem si všimla jedné věci. Hodně z Vás má pocit, že jejich nápady nejsou dost zajímavé. A buď je vůbec neuplatní, nebo je raději ani nenechají přijít. Často jsem zaznamenala přesvědčení, že nic nevymyslíte a musíte proto kopírovat to, co někdo vymyslel. Že nemáte dost talentu, dost schopností a tak dále a tak dále. Myslím, že tyto pocity známe skoro všechny. I já jsem si tímto obdobím prošla a stále mě občas napadá, jestli to, co vytvořím, je dost dobré, dost zajímavé a spousta podobných otázek, které ale ve své podstatě nejsou vůbec důležité.

Svou textilní činnost jsem pojala spíše uměleckým způsobem, což pro mě znamená, že vyjadřuji své představy a pocity. Kolikrát se probírám různými fotkami, nápady, nákresy a přemýšlím, co vytvořím. A v nějakém okamžiku ucítím hřejivý pocit u srdce, lehké mrazení a pocit "ano, to je ono". A i když se mi zdá, že třeba jiný motiv by mohl být zajímavější, vím, že ten pocit mi ukázal, kudy jít. Že to je přesně ta cesta, kterou se teď potřebuji vydat, aby vznikl v daný moment ten správný výtvor.

Trvalo mi, než jsem tomuto pocitu začala věřit, ale zvládla jsem to. Trvalo mi, než jsem přeskočila období, kdy jsem něco chtěla vytvořit, ale uvědomila jsem si, že tak to nikdo nedělá a svou představu jsem opustila. Ale už ji neopouštím a pomalu získávám důvěru v sebe sama. Vždyť každý z nás jsme jedinečný a právě tím, že tvoříme věci, které vycházejí z nás a z našeho vidění světa, tento svět jedinečným způsobem obohacujeme.


Pro Vás, které chcete zkusit tvořit podle sebe, ale nemáte k tomu samy odvahu, pro Vás, které potřebujete průvodce, které potřebujete alespoň mít pocit, že se můžete na někoho obrátit pro radu, pro Vás jsem se rozhodla vypsat tento kurz, který jsem nazvala


Můj první art quilt


Nejde o to, že bychom hned chtěly tvořit umění. Jde o to, abyste se v prostředí podobně naladěných žen odvážily přivést na světlo své vlastní představy. Budeme hledat tvar, který oslovuje právě Vás, barvu, kterou chcete použít. Budeme skládat obraz kousek po kousku. Nebudeme plánovat. Necháme se vést momentálními nápady a pocity. Budeme se učit, že nic není špatně. Že žádná technika není zakázaná. Že si můžete dovolit cokoliv, protože jediným člověkem, jehož názor je důležitý, jste Vy samy.Budeme pracovat s technikou aplikací (raw edge aplique). Kdo s ní nemá zkušenosti, tak se vše samozřejmě na kurzu naučí.

Budeme si kreslit tvary, dělat šablony, vytvářet quilt, prošívat, prostě dělat vše tak, aby výsledkem byl textilní obraz, který ponese Vaši stopu.Každá z vás bude mít jiný výsledek. Žádný obraz nebude stejný. To ovšem neznamená, že se nemůžeme navzájem inspirovat.

Pro účely tohoto kurzu nepotřebujete umět volně quiltovat. Krásné a zajímavé prvky je možné tvořit klasickým prošíváním s patkou.

Co potřebujete s sebou?
 • šicí stroj a pomůcky na šití (jehly, nitě nůžky, špendlíky atd.)
 • základní látku v barvě, která se vám líbí o velikosti cca  65 x 50 cm. Můžete si vzít více kousků a podle nálady vybrat až na místě. Volte látky jednobarevné, tón v tónu, jemnou batiku, prostě takové, které Vám dají prostor k dalšímu tvoření. Látky s dominantním výrazným vzorem tento prostor nedávají. 
 • barevně ladící nitě v různých barvách, abyste si mohli vybrat vhodné nitě pro prošití a kombinovat i barvy nití. Mohou být kontrastní nebo i tón v tónu. 
 • látku na spodní stranu sendviče o kousek větší, než je vrchní látka
 • kousky látek, které budete využívat na aplikace
 • papíry, tužku, nůžky na papír a pokud máte malé ostré nůžky, budou se hodit na vystřihování aplikací
 • máte-li ke stroji quiltovací stoleček, vezměte ho s sebou, bude se Vám s ním lépe pracovat
 • prodlužovačku
 • do Brna si vezměte přezůvky

Na místě budete mít k dispozici
 • výplň do quiltu
 • pavučinku potřebnou na aplikace
 • různé kousky ručně barvených látek na vaše aplikace, kdyby Vám Vaše zásoba nestačila
 • žehličku
 • řezací podložku, řezák a pravítka

Možná nestihnete ušít celý obraz, ale určitě si odnesete představu, jak byste chtěly, aby vypadal. A možná ho stihnete rychle a pustíte se do druhého. Je to individuální. Abyste ale mohly obraz zdárně dokončit, ukážeme si na kurzu začištění art quiltu tak, aby nebyl vidět žádný lem. Někdy se lem hodí, někdy ne. A proto je dobré umět obě varianty, abyste se mohly rozhodnout podle aktuální potřeby. 

Pokud by se Vám pro podklad líbila nějaká z mých ručně barvených látek, napište. Je to tzv. český FQ (fat quarter) za 100,- Kč.

Čas konání kurzu: začínáme v 9.30, konec předpokládám mezi 17. a 18. hodinou. 

Cena kurzu: 1500,- Kč

Termín a místo konání:  ty najdete v sekci "Kurzy"

Maximální počet účastníků kurzu je 6. 

Na místě bude k dispozici káva a čaj. 

Přihlášky posílejte na jana_dohnalova@seznam.cz. Přihláška je platná po uhrazení zálohy, která činí 700,- Kč na účet č. 2600650786/2010. Do poznámky uveďte své jméno, místo a datum konání kurzu a heslo "art quilt". Záloha je nevratná. V případě, že se kurz nekoná z důvodů na mé straně, všechny uhrazené platby vracím. Doplatek kurzu se hradí na místě. 

Vždy prosím nejdříve napište na výše uvedený e-mail a teprve po potvrzení volného místa posílejte platbu (ne naopak). Na přihlášky vždy odpovídám, pokud nedostanete odpověď ani v následující pracovní den, zkontrolujte prosím, zda jste zadali e-mail správně. Pokud jste nedostali odpověď, nejspíš jsem přihlášku neobdržela. 2 komentáře:

 1. Možná jen na té malé obrazovce mobilu dobře nevidím, ale kde to bude?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedošlo mi, že to nemám provázané s místem konání. Děkuji za upozornění. Bude v Klecanech u Prahy a v Brně, termíny jsou pod tlačítkem Kurzy. Doplním odkaz do článku.

   Vymazat