Translate

pondělí 1. června 2020

Volné quiltování, míchaný vzor a k tomu jedno video

Název článku je trochu zvláštní a možná nevíte, co si pod tím máte představit. Je to jednoduché. Představte si pod tím směs vzorů, které použijete na jednu plochu. Dá se říci bez ladu a skladu, i když určité zákonitosti je dobré respektovat.

K napsání tohoto článku mě inspirovaly komentáře k fotce základu na polštář, kterou jsem zveřejnila na Facebooku. Komentáře nejsou viditelné, protože proběhly ve skupině Patchworkářky, ale bylo v nich vícekrát řečeno, že mám velkou fantazii. Tak jsem vám jen chtěla ukázat, jak takový vzor může vzniknout, a že to vlastně ani o fantazii moc není.

Toto je fotka vzoru, který jsem zveřejnila.


Možná na první pohled vypadá složitě, ale když se podíváte pozorněji, tak zjistíte, že se celý vzor skládá z několika prvků. Ty jsou pak rozmístěny v ploše a zde je dobré dodržovat to pravidlo, co jsem zmínila na začátku, a to dávat pozor, aby byly dominantní prvky vzoru, v tomto případě vzor peří, rovnoměrně rozmístěny v ploše. A já jsem navíc nechtěla, aby se dotýkaly.

Prvky, které tvoří vzor jsou zde.


Schválně jsem je ušila černou nití, abyste je dobře viděli. Celkem je to 7 prvků, které jsou různě poskládané dohromady. A pokud si myslíte, že nějak složitě přemýšlím, jak je poskládat, tak nepřemýšlím. Začnu dominantním prvkem, tedy peřím a pak jej obklopím ostatními prvky. Zvolím přiměřený počet opakování a když se mi zdá, že je jednoho vzoru nahuštěného dost, přidám prvek z dalšího vzoru. Když je takto dominantní prvek obklopený, vytvořím další dominantní prvek, jen mu třeba trochu změním směr, kterým bude vedený. A opět šiju dál drobnější vzory.

Samozřejmě můžu nahustit dominantní prvky na jednu stranu a zbytek vyplnit těmi drobnějšími, ale tak bych to dělala, kdybych sledovala nějaký záměr. Třeba kdyby to byl obraz, který bude viset na zdi, tak třeba do spodní třetiny nahustím peří a pak už bude víc drobnějších vzorů a v horní třetině už budou jen ty drobné vzory. Já jsem ovšem dělala základ na polštář, tak jsem chtěla rovnoměrné rozmístění.

Kromě výše uvedených prvků jsem ještě použila tzv. echo quilting, česky ozvěnu, kdy prostě jen objedete již vytvořené prvky čárou, která je kopíruje. Může být jedna, může jich být více. Tady jsou dvě fotky pro příklad. Kolečka a pak to peří s krucánky. U peří tímto echem vytvoříte dojem jeho bohatosti. A taky můžete echo quilting používat třeba k výraznějšímu oddělení jednoho vzoru od druhého.



A to je všechno. Není třeba v tom hledat nějaké složitosti.

A protože to peří "s krucánky" jsem ještě neukazovala (ani jsem ho možná ještě nepoužila, ale to už nevím jistě), tak jsem vám ho natočila na video. Toto video si můžete přehrát níže a všechna ostatní videa najdete na mém YouTube kanálu, stačí kliknout sem.

A abych nezapomněla, na 18. července 2020 jsem vypsala kurz volného quilování pro začátečníky v Brně. Takže kdo máte zájem, koukněte do sekce Kurzy a přihlaste se. Počet míst je omezený.



Krásný den všem
Jana

1 komentář:

  1. Thanks for all your videos and posts. Your commitment to helping everyone learn quilting is wonderful! I am very happy to follow all your work, and I have learned a lot from you. Congratulations!!! 👏🏾👏🏾👏🏾🥰🥰🥰My name is Adriana and I'm from Brazil. (I used Google translator for English.)

    OdpovědětVymazat