Translate

pondělí 9. září 2013

Trocha ženských doplňků

V poslední době se mi nějak nechce do šití a o to intenzivněji jsem se ale věnovala barvení. Blíží se podzim a s ním i shánění všelijakých šál a šátků, do kterých se zamotáme, aby nás zahřály, nebo je použijeme jako ozdobu a doplnění našeho oblečení. A nejlepší je, alespoň podle mě, když splňují oba požadavky. Jak praktičnost, tak i hezký a zajímavý vzhled.

Vytáhla jsem svou oblíbenou viskózu a udělala velké šály v délce téměř 2 metry (asi bez pěti centimetrů), široké asi 75 cm. Většinou je barvím ve dvou nebo třech odstínech, které se pak při omotání krásně prolínají. Na té modré s hnědým vzorem jsem zkusila nový způsob vázání, jedná se o batiku tesuji shibori, kterou jsem si možná trochu upravila podle sebe. Ale s výsledkem jsem moc spokojená.


Kromě velkých viskózových šál jsem barvila i hedvábí. Zatím používám pongé 5, ale mám teď doma i hedvábný satén a je to úžasný materiál. Prostě luxus. Tak zatím pongé v různých velikostech. Z těchto šál je většina ve velikosti 180 x 45 cm. Pro některé vzory je zapotřebí kratší šála, aby se vzor pěkně vybarvil.
Zde se jedná o batiku arashi shibori, itajime shibori a o některé další, jejichž tradiční název neznám, nebo se už také jedná o zmodernizované techniky inspirované tradičním shibori.

A kromě těchto šál jsem zkusila i pár krešovaných, což je moderní výraz pro mačkané šály, které mají tu výhodu, že se nemusejí žehlit a když se vám během dne pomačkají, tak je to jen dobře. Zařadila jsem mezi ně i jednu s hvězdami, která sice není mačkaná, ale zato se mi moc líbí. Je dělaná stjnou technikou, jakou si můžete přečíst v bločku Jak na hvězdy.
Mačkané šály jsou všechny ve velikosti 180 x 90 cm, protože je potřeba, aby se po zmačkání vytvořila nějaká hmota a základní velikost musí být proto větší.


Kdyby se vám najaký šál libil, koukněte na Fler do mého obchůdku (ikonka vpravo nahoře) nebo se ozvěte přímo. Kontaktů tu na mě najdete několik. Ne všechny šály jsou k dispozici, ale kdyby se vám některá moc líbila a já bych ji už neměla, můžeme zkusit udělat něco podobného. Nikdy vám ale nezaručím stejný výsledek. I já kolikrát koukám s překvapením, cože se mi to vytvořilo, když jsem to přece dělala úplně stejně, jako minule a přitom to vypadá úplně jinak. Rozhodně při těchto technikách není nouze o překvapení a to u mě mělo jeden pozitivní výsledek. Přestala jsem potřebu mít pořád všechno pod kontrolou (protože to prostě nejde) a začala jsem se těšit na překvapující výsledky.

Přeji vám hezký den.
Jana

1 komentář:

  1. Jani, šatka sú moja slabosť, tak som si na tvojich krásnych výtvoroch pokochala oči.

    OdpovědětVymazat