Translate

úterý 29. října 2013

Už se blíží vánoce

Vždycky jsem ráda vyráběla vánoční ozdoby a dekoraci. Jako by o vánocích vytryskla po celý rok schovávaná tvořivost, nápady a chuť vyzdobit si byt, stromeček nebo vytvořit něco hezkého pro ostatní jako dárek.
Nejraději jsem vždycky tvořila pro maminku. Ta byla vděčným příjemcem mých tvůrčích nápadů. Dokonce i nad "korálemi" z opečených suchých těstovin se tvářila, jako že se jí líbí. Nepamatuji se sice, že by je někdy nosila, ale dlouho nám visely v kuchyni zavěšené na hřebíček.
Ale vyšívané ubrusy a prostírání používala poctivě a myslím, že se jí i opravdu líbily. Ale to jsem přeskočila období papírových ozdob na stromeček, hlavně papírových řetězů, které mi ovšem maminka zakázala dávat na stromeček poté, co nám začal hořet. Tenkrát se ještě používaly normální svíčky (normální = ty co opravdu hoří) a proto nebylo vůbec překvapující, že když se potkala svíčka s mým papírovým řetězem, byl z toho menší ohýnek. Naštěstí včas uhašený.
Když nad tím tak přemýšlím, maminka zvládala mé nutkání tvořit jí vánoční dárky celkem bravurně. Dokonce jsem jí jednou ušila i flanelové šaty, které samozřejmě také nenosila, protože se asi opravdu nosit nedaly. Snad alespoň ten flanel skončil užitečně, třeba jako hadr, který se v domácnosti vždycky využije.

Kromě dárečků jsem vytvářela i vánoční dekorace, jako například svícny ze dvou ořechových skořápek slepených k sobě. Ty svícny by samy o sobě nebyly špatné, kdybych je ovšem nenatřela červenou, žlutou a nejspíš i jinými barvami. Ale tenkrát se mi to asi líbilo.

Teď jsem se posunula přece jen o kousek dál, ale okouzlení vánocemi mi zůstalo. A ještě jedna důležitá změna nastala. Nečekala jsem až na poslední chvíli. Své dárky jsem totiž většinou dodělávala ještě na štědrý den, abych je vůbec stihla do večera udělat a dát pod stromeček. Tentokrát jsem začala s dost velkým předstihem a už teď, v říjnu, vyrobila vánoční ozdoby.

Ozdoby jsou látkové a jsou na nich obrázky, které jsem si nejdříve namalovala a pak podle nich vyřízla šablonu z plastu. Přes šablonu jsem pak nanesla barvu a nakonec ušila kolečka na stromeček nebo kamkoliv jinam. Pokud se vám líbí, jsou k dostání v mém obchůdku na Fleru.


Doufám, že na vás dýchla vánoční atmosféra. Já už ji cítím ve vzduchu, i když je venku 15°C.  A to nemluvím o své dceři, která se stále ptá, kdy už bude prosinec, protože to má narozeniny a vzápětí jsou vánoce.
Přeji vám hezký večer.
Jana

4 komentáře:

  1. Jani jsou překrásné! Taky se chystám dělat vločkové šablony na řezacím plotru, ale takhle krásné je mít nebudu. Nádherně kreslíš! ♥

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju Leni. Ať se vločky povedou. Koukla jsem na řezací plotry, co nabízíte a je to opravdu úžasné. S tím se udělá šablonka raz dva. Já jsem je řezala docela dlouhou dobu a nebyla jsem s výsledkem úplně spokojená. Ale i když okraje nebyly úplně dokonalé, v té barvě se nedostatky nakonec ztratily. Asi si dám takový plotr na seznam svých přání. Děkuji Leni za tip.

      Vymazat