Translate

pondělí 9. prosince 2013

Vánoční tvoření

Už druhým rokem jsem měla možnost vést předvánoční dílnu v mateřském centru Krasínek v Krásensku http://mckrasinek.webnode.cz/, což je vesnice vzdálená asi kilometr od mého bydliště Podomí. Mateřské centrum založily maminky, které jsou (jak jinak) na mateřské dovolené. U pojmu "mateřská dovolená mě vždycky napadne, kdo tenhle nesmyslný název vymyslel. Myslím, že mi maminky dají zapravdu, že s dovolenou to opravdu nemá nic společného. Ale to je téma na jinou debatu. Takže v Krasínku pořádají různá tvoření, hlavně pro děti, a mě už před rokem oslovily, jestli bych pro ně také neudělala nějakou dílničku. Nakonec jsme se dohodly na tvoření pro dospělé.. Bylo to také před vánocemi a tvořily jsme vánoční koule z nešitého patchworku. Celá akce byla spíše komorní, protože účast nebyla vysoká, ale zase všechno proběhlo v přejemné a klidné atmosféře.

V tomto roce jsem pro toto předvánoční tvoření vybrala ozdobné vánoční věnce. Protože pracuji hlavně s textilem, jednalo se samozřejmě o věnce zdobené převážně textilními materiály. Představu jsem měla v hlavě, ale takový jednoduchý vzorový věnec jsem stihla udělat až odpoledne před vlastní akcí. Nebudu zapírat, že takové vymýšlení a dodělávání na poslední chvíli je u mě obvyklé, ale rozhodně je to oblast, kterou mám v plánu změnit. Je to totiž psychicky dost náročné, když máte za chvíli něco odevzdat, předvést, ukázat, a vy to stále nemáte hotové.

Jako vzor tedy vznikl tento věnec na zavěšení na dveře.

Se Soničkou, hlavní organizátorkou akce, jsme se domluvily, že koupím 20 věnců, což jsem při vzpomínce na loňský rok považovala za velmi optimistické. Letos bylo ale všechno jinak. Účast byla hojná, přišly maminky i s dětmi, ale i ženy bez dětí, které si chtěly něco hezkého vyrobit. Zúčastnila se i paní starostka a odnesla si také vlastnoručně vyrobený věnec. Z dvaceti věnců nakonec zbyly jen tři nebo čtyři a čtyři metry vánočních látek jsem musela doplnit o látky z vlastních zásob, protože by jich jinak byl nedostatek.

Účastnice vypadaly spokojeně, zabrané do tvoření a já jsem poskytovala konzultace a pomáhala tam, kde se něco nedařilo. A byla překvapená z toho, co všechno může vzniknout. Jaké kombinace přicházejí na svět, které by mě nenapadly a přitom vypadaly velice hezky. Co žena, to jiný pohled na krásu. Jiná představa, jiný výsledek. A vždycky něčím zajímavý.

A tady už jsou fotky z vlastní akce i s hotovými věnci. Měla jsem s sebou i stojánky na svíčky, tak vzniklo i pár adventních věnců tohoto typu. Ty jsem pár dní před tím vyráběla s děvčaty v kroužku u nás ve škole a vypadalo to, že holky také byly spokojené. Já už doma jiné adventní věnce nepoužívám, protože mi naprosto vyhovuje trvanlivost těchto látkových věnců a hlavně se mi nikde neválí jehličí. Větvičky na provonění domu si raději dám do vázy, kde déle vydrží a hned neopadají.


A jak takový věnec vznikne? Velice jednoduše. Vezmete polystyrenový korpus, vánoční látku, kterou natrháte na pruhy široké asi 7 cm (je to šířka, která se mi osvědčila), jednu stranu pruhu zahýbáte dovnitř, aby byla strana hezky začištěná, úzký kraj přišpendlíte na spodní straně věnce a už motáte kolem korpusu. Stále zahýbáte jednu stranu dovnitř, kontrolujete, aby všechno bylo hezky rovné a hladké. Když dojde látka, zakončíte na spodní straně a napojíte opět pomocí špendlíku nový pruh. Tak prokračujete dokola až máte věnec hezky obalený látkou. Podle mých zkušeností stačí na korpus o průměru cca 28 cm asi tři pruhy látky.
A pak už vezmete stuhy, baňky, šišky, oříšky, skořici, prostě co vás napadne a pomocí vázání a špendlíků (mašle) a pomocí tavné pistole (ten zbytek) na věnec připevníte podle svého vkusu. Nakonec uvážete stuhu na zavěšení nebo napíchnete stojánky na svíčky. A je hotovo. Je to nenáročné, vkusné a nadělá to spoustu parády. Pokud vás tento nápad zaujal a budete také tvořit, přeji hodně úspěchů.

Hezký večer
Jana

4 komentáře:

 1. Vypadá to super, a ani to nemusí být moc složité, soudě dle popisu!!! Jste se teda, ženské, vyřádily!

  OdpovědětVymazat
 2. Jani, dobrý nápad. Prajem krásne sviatky.

  OdpovědětVymazat
 3. Všem vám moc děkuji za nahlédnutí a milý komentář. Je to opravdu jednoduché, trvanlivé a pěkné.
  Přeji krásné svátky.

  OdpovědětVymazat