Translate

úterý 25. listopadu 2014

Energetické prostírky

Nedávno jsem při brouzdání po netu našla obrázek, který mě velmi inspiroval. Hexagonový rámeček, uprostřed kterého je krásný květ. Hexagony sloužily nejspíš k výrobě deky, já jsem se rozhodla, že vznikne nějaké prostírání, podložka, nebo něco podobného. Základem pro výrobu byla látka s nějakým velkým květem nebo jiným výrazným motivem, který bude tvořit střed prostírky. Tu jsem ve svých zásobách měla a je tuším z dílny Philipa Jacobse, u kterého vždy najdete opravdu velké květy. K nim jsem vybrala oranžovou ručně barvenou bavlnu z mé dílny a pustila se do práce.Nejdřív hexagony. Přemýšlela jsem, jaká bude nejlepší velikost, aby nebyly ani malé, ani moc velké. A při tom přemýšlení a brouzdání po netu jsem našla úžasnou stránku, která vám vytiskne hexagony podle vašeho přání. Pouze si zadáte velikost strany, jakou požadujete a prográmek je uspořádá hezky vedle sebe. Vám už pak zbývá si je jen vytisknout. Dokonce si na přání můžete nechat vytisknout i tečku doprostřed každého z nich. Tu stránku najdete zde: http://www.incompetech.com/graphpaper/hexagonal/. Já jsem z ní byla nadšená a zkoušela jsem zadávat a tisknout různé velikosti, až jsem zůstala u velikosti strany 3 cm.  Na tvrdý papír jsem si vytiskla hexagonky, vystřihla, doprostřed udělala dírku a šla jsem šít. Při této velikosti je to samozřejmě nutné, nebo alespoň rozumnější, šít v ruce. Pokud nemáte zkušenosti s šitím hexagonů, pěkný návod najedte zde: http://www.ciaspalette.com/patterns/06/englishhexagons.html.  

Tady vidíte nejdříve sešité hexagony ještě se šablonami a potom bez šablon. Ta dírka uprostřed slouží k tomu, aby se šablony lépe vytahovaly. 


Pak jsem na termolín obkreslila tvar hotového rámečku z hexagonů, vystřihla a umístila do středu květinu, která tvoří střed prostírky. Teď jsem prošila květinovou látku s termolínem. Není to nutné podkládat další látkou a můžete si všechno prošít jakým chcete vzorem. Vzhledem k výraznému květu jsem zvolila spíš jednodušší proštití.A tady vidíte, jak to bude vypadat. Zatím je zde rámeček z hexagonů jen položený na květovanou látku s termolínem, abych viděla, jak to sedí.Když jsem prošila květinovou látku (na fotce je ještě neprošitá, ale to vůbec nevadí), přiložila jsem na ni hexagony a těsně při jejich vnitřním okraji je přišila na sřed s květinou. Tím jsem měla hotovou vrchní stranu, zbývala ještě spodní.

Z vlizelínu jsem vystřihla tvar podel hexagonů (vlastně stejný, jako byl z termolínu), nažehlila jej na kus látky a pak jsem látku s přídavky na švy vystřihla. Na obrázku vidíte přídavky, které se pak všechny zažehlí dovnitř. Aby to bylo možné, je nutné udělat nástřihy ve vnitřních špičkách. Téměř až k vlizelínu, jinak to nezažehlíte. No a teď nezbývá nic jiného, než vzít vrchní díl a spodní díl (se zažehlenými švovými přídavky) a celé to sešít. Jak? V ruce! Pokud chcete, aby to hezky vypadalo, tak vám asi nic jiného nezbyde. Na stroji se to asi dá vzít při krajíčku, ale myslím si, že se prostě netrefíte tak, jako když to uděláte v ruce.

Na této fotce vidíte zadní stranu. Prošívání, které je zde vidět, vzniklo až po sešití v ruce. Chtěla jsem propojit horní a spodní díl, tak jsem všechno ještě prošila. Protože na vnitřní straně hexagonů už jedno viditelné prošití bylo (tam, kde se stýkají hexagony s vnitřní květovanou látkou - prošití vzniklo, když se hexagony na ni přišívaly), udělala jsem vnitřní prošití na květované látce, těsně vedle hexagonů, takže z líce není téměř vidět a zespodu ano.K prostírce jsem pak ještě ušila látkové podtácky, nebo podložky, těžko říct, jak to nazvat. Tři květované a tři oranžové. Prošité jsou také jen s termolínem, sešité se spodní látkou, otočené do líce a otvor na protočení ručně zašitý. Pouze prošití při jejich okraji je oboustranně viditelné.  Přeji vám krásný den.
Jana

 

Žádné komentáře:

Okomentovat