Translate

pátek 12. prosince 2014

I já se chystám na Vánoce

Před pár dny jsem zašla v Brně do obchodu s látkami. Chtěla jsem si koupit jen nějaké výztuhy a rychle odejít. Výztuhy žádné neměly, zato mi padly do oka krásné vánoční látky. Neodolala jsem a dvě jsem si koupila. Tentokrát to ale bylo jen pro mě. Najednou jsem dostala obrovskou chuť si něco udělat pro sebe, pro zkrášlení svého domova. V sobotu jsem tedy zasedla ke stroji a ušila si pro sebe do obývacího pokoje běhoun na stůl.

Když jsem ušila top, zjistila jsem, že nemám termolín. Ano, právě to byla jedna z výztuh, kterou v obchodě neměli. Měla jsem sice vatelín, ale loni jsem dělala běhoun pro maminku, automaticky jsem do něj dala vatelín a výsledek mě moc nenadchl. Byl takový moc nadýchaný. Situaci jsem vyřešila tím, že jsem vatelín rozloupla na dvě části, tím ztratil polovinu své hmotnosti ale i nadýchanosti a už to šlo využít.

Další překážkou na cestě byla absence nějaké vhodné barvy nitě na prošívání. Buď byla moc bílá, nebo moc béžová, nebo moc přírodní, prostě úplně jiná, než jsem potřebovala. A já jsem ten běhoun už v sobotu tak chtěla mít hotový! Rozhodla jsem se proto, že tentokrát to bude bez prošívání. Navíc jsou na látce spirálky a domečky, tak by se to prošíváním rozbilo a třeba by to tak nevyniklo (musím si to přece nějak odůvodnit, ne?). Díky tomu, že jsem vynechala prošívání, jsem si ušetřila dost času. I tak mi celá práce trvala několik hodin.

Po ušití běhounu mě napadlo, že se kouknu na podobné věci na Fleru, kde mám i já svůj obchůdek. Velkým nešvarem na Fleru je prodávat věci za velmi nízké ceny, kdy si člověk říká, že ta cena snad nemůže zaplatit ani materiál, natož nějakou práci. Našla jsem několik vánočních běhounů a nestačila jsem kulit oči. Ceny se pohybovaly kolem tří, ty lepší něco přes čtyři sta. Jen pár (opravdu asi dva, možná tři) jsem našla za reálné ceny odpovídající materiálu a práci, tedy přes sedm osm set. Když si uvědomím, že jen látka na horní stranu mě stála asi tři sta korun, pak výplň, spodní látka, nitě a k tomu několik hodin práce, není mi jasné, jak někdo může nabízet něco podobného za tři sta padesát a podobně. A to je v této částce navíc zahrnuta provize pro Fler, která je 11 % z ceny požadované prodejcem. No, to bylo jen takové malé zastavení a zamyšlení nad tím, jak si někteří lidé váží, nebo spíš neváží své práce.

Běhoun je velký 113 x 49 cm, uvnitř je, jak jsem psala, půlka stodvacetigramového vatelínu.
Tady vidíte detail vzoru na látce, která mě prostě okouzlila.A kromě běhounu jsem vám taky chtěla ukázat stromeček, který jsme tvořili na vánočním tvoření v Krásensku. Tvoření pořádalo mateřské centrum Krasínek, bylo určeno pro dospělé a probíhalo už třetím rokem. Tentokrát jsem zvlolila vánoční stromeček z provázků, v tomto případě z bavlnek. Použili jsme perlovku, kterou jsme stále dokola omotávali kolem papírového kužele potaženého mikrotenovým sáčkem. Průběžně se vše potírá lepidlem, my jsme použili Herkules a pak je nutné všechno nechat dobře zaschnout. Provázky ztvrdnou a vytvoří pevnou konstrukci, která drží sama. Vytáhne se papír i sáček a je hotovo. Tedy pro některé. Někteří mohou zdobit. Na zdobení lze použít korálky, třpytky, nebo cokoliv jiného, co vás napadne a bude to držet. Třpytky můžete sypat ještě do vlhkého lepidla, korálky a těžší ozdoby je lepší přilepit tavnou pistolí. Já jsem si vytvořila jednoduchý tmavohnědý stromeček, ale možná ho dozdobí ještě třpytky.
Přeji vám krásný den a ať si užíváte předvánočního času v klidu a bez shonu. Vždyť nemusí být všechno dokonalé. Nejdůležitější je, cítit se dobře. Nevím jak vy, ale já se dokážu cítit dobře i s neumytými okny.

Jana

9 komentářů:

 1. Krásný běhoun jsi ušila. Ty látky jsou tak decentní, že se dají užít celou zimu. Ne jen na vánoce. Kužel se povedl, chtěla bych jej též zkusit. Jen se zeptám, ten mikrotenový sáček tam zůstal?
  Krásné svátky.
  Věra
  P.S. Na okna u nás taky nedojde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju. Ne, ten sáček tam nezůstal, ten se taky vyloupne, ale když to potíráš lepidlem, tak se vytvoří takový průhledný film. Nejdřív jsem to chtěla odstraňovat, ale pak jsem to tam nechala záměrně. Dalo by se tomu předejít asi tak, že bokem, třeba na papíře, natřeš provázek lepidlem, a pak ho teprve motáš na kužel. Ale to jsem po chvíli vzdala, protože je to piplačka a byla by to dlouhodobá záležitost, pro mě možná na příští Vánoce :-).

   Vymazat
  2. Krásný běhoun i stromeček. Občas tužím Herkulesem krajky - paličkované nebo frivolitkové. Nechci-li tam mít ten film (já tomu říkám ocintky), tak stačí průběžně během práce odsávat přebytečné lepidlo, které se nevsáklo do nití, papírovými utěrkami nebo kapesníčky. Přeji nádherný advent!

   Vymazat
  3. Děkuju za tip. Ono to lepidlo nebylo na tom mikrotenovém podkladu moc vidět a popravdě řečeno jsem nakonec svou představu o stromečku bez tohoto "filmu" vzdala, protože se mi to nechtělo moc řešit :-). Ale bez něj by se mi líbil víc.

   Vymazat
  4. A mně se ty "ocintky" docela líbí. :) ... Krásné věci jsi ušila, Jani.

   Vymazat
 2. Dobrý den,
  Vaše práce je kouzelná.
  Zajímalo by mě, jak děláte ten kužel.
  Když se Vám bude chtít, písněte mi na mail.
  Přeji Vám i celé rodíně klidné a spokojené vánoce.

  OdpovědětVymazat
 3. Mě to celkem jasné je, tak trochu pohledu z druhé strany ...
  Nemůžeš to brát tak, že když Tvoje náklady jsou takové, že náklady ostatních jsou stejné. Jejich náklady jsou úplně někde jinde. Ne každý šije ze zahraničních látek a ne každý ty zahraniční látky kupuje zrovna takhle draze. I české látky se dají koupit pěkné a navíc levně. Koukla jsem taky na ty vánoční běhouny, většinou to jsou olemované obdélníky látek bez prošití či jen trochu a to je práce na slabou hodinku včetně žehlení a řezání látek. Opravdu nemohu říct, že prodávají za cenu materiálu, protože nevím, za kolik ten materiál nakoupili.
  To už právě nikdo nevidí, že dotyčný koupil třeba látky za VC, ve výprodeji nebo za pakatel v nějakém zbytkovém balíčku, ať už na Fléru, MMB, z šicí dílny či v obchodě, nebo má jinou možnost koupit látky levně. A rozhodně neplatí, že látky koupené ve výprodeji jsou nekvalitní, jak si bohužel mnozí myslí.
  Jiné ceny bude mít ten, kdo v eshopu koupí drahou látku, kousek výztuhy a trochu galanterie, na jiné ceny se dostane ten, kdo vše nakoupí ve větším množství ve velkoobchodě nebo u výrobce a jiné ceny zas bude mít ten, kdo ve výprodeji koupí látky s 50% a větší slevou. Možná se najdou nějaké ulítlé výjimky, které prodávají zadarmo, ale u většiny jde o levně koupený materiál (české látky koupíš i za šedesát kaček) a rychlošití (rychlé postupy nebo šijí ve dvou). Pak už záleží na zákazníkovi, jestli mu stačí něco jednoduchého nebo chce něco luxusnějšího.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě souhlasím s tím, že české látky jsou levnější i s tím, že látky koupené ve výprodeji nejsou automaticky nekvalitní. Trvám ale na tom, že spousta věcí, které se nabízejí k prodeji, je silně podceněných.

   Vymazat
 4. Vybrala jste krásné látky, ty stačí nechat vyniknout samotné.
  Ceny na Fleru a nejen na něm jsou na dlouhé diskuze. On je taky rozdíl, jestli si člověk do konečné ceny promítne pojištění, daně nebo šije jen tak pro radost a pak prodává opravdu v podstatě za cenu materiálu. Na druhou stranu tam taky občas nacházím věci, které jsou ušité samoukem v jeho začátcích a je to na těch věcech vidět.
  Nápad na stromeček je fajn, určitě někdy vyzkouším. Z.

  OdpovědětVymazat