Translate

čtvrtek 9. února 2017

Volné quiltování - další z videí

V názvu příspěvku nemám uvedený název vzoru, protože nevím, jak se jmenuje nebo jestli se nějak jmenuje. Řekla bych, že pochází ze současného výtvarného směru Zentangle a má různé varianty. Nemusíte dělat trojúhelníky, mohou to být třeba čtverečky. Můžete si vyměřit prostor a dělat všechny tvary stejné, pak bude výsledkem zajímavý symetrický vzor.

Tento vzor jsem zahlédla kdysi na Facebooku, nikoliv ovšem v šité podobě, ale v kreslené. Na videu bylo přesně vidět, jak vzor vzniká a přišlo mi, že by bylo možné jej i quiltovat. Od doby, kdy jsem zachytila tuto myšlenku do doby, než jsem vzor skutečně použila, uplynula nějaká doba. To je u mě naprosto normální. Nejsem typ, který se hned vrhne ke stroji a okamžitě zkouší. Pro všechno u mě musí dozrát čas. Někteří lidé tento přístup občas nechápou, ale každý to prostě máme jinak. A když u mě pro určitou věc ten čas dozraje, je to potom velká zábava a radost.

Jak tedy vidíte, vzor je možné quiltovat. Ostatně cokoliv můžete nakreslit jednou čarou, můžete i quiltovat.

Pokud sledujete můj blog nebo moji práci, tak už jste určitě zjistili, že já nejsem moc na předkreslování, na symetrii, prostě na cokoliv, co mě příliš omezuje v rozmachu a v realizaci momentálních nápadů. Někdy, pravda, dokážu z tohoto postoje ustoupit. Když zhodnotím situaci a uznám, že určitá symetrie nebo předkreslení by se hodilo. To se pak podřídím své potřebě dosáhnout určitého výsledku, který považuji za nejlepší a jsem ochotná i vyměřovat a předkreslovat.
U tohoto vzoru ale podle mého názoru symetrie, stejnost a předkreslování nejsou potřeba.

Taštičku quiltovanou tímto vzorem můžete vidět zde.

Křivé čáry moc neřešte, většinou se ve vzoru ztratí. Na videu jich uvidíte dost, ale přiznám se, že je to i tím, že u natáčení videa nemám při quiltování takový komfort, jako při běžné práci. Musím nechat trochu volného prostoru pro "kameramana" a hlavně se snažím jet co nejdéle bez předělání rukou, což pak bývá problém. Když totiž látku nedržíte přesně tak, jak potřebujete, může trochu uhýbat a jednoduše řečeno ji tak úplně neovládáte. Kvůli tomu pak může dojít k nepřesnostem. Proto si při quiltování vždy dávejte pozor na to, abyste látku dobře drželi, viděli na šití a viděli, kam směřujete. Při volném quiltování máte totiž všechny podavače vypnuté a jediný, kdo látku ovládá, jste vy. Nemůžete se vymlouvat na to, že vám stroj špatně šije nebo že dokonce dělá krátké stehy. Pokud dobře váže steh, je to jediný úkol který stroj má a který je tím pádem splněný. Vše ostatní je ve vašich rukou a ve vaší moci.


Hezký den
Jana

Žádné komentáře:

Okomentovat