Translate

středa 21. května 2014

Polštář, tentokrát jarní

Před nějakou dobou jsem dostala další nápad, jak uplatnit mou oblíbenou kombinaci jarní zelené a tmavomodré barvy. Vznikl tak čtvercový polštář uprostřed doplněný potahovaným knoflíkem. Kromě dvou uvedených barev jej tentokrát doplňuje ještě bílá.


Tento polštář vznikl - jako ostatně většina mých výrobků z poslední doby - z bílé látky. Tu jsem doplnila o ručně barvenou zelinkavou, prošívání a ruční malbu.

Napadlo mě, že vás třeba bude zajímat, jak takový polštář vzniká, tak jsem při jeho vzniku udělala pár fotek.

Nejdříve jsem z pruhů látky vytvořila základní top, který jsem podložila vatelínem, spodní bavlněnou látkou a prostehovala. U prošívání používám pokaždé stehování. Špendlíky nemám v oblibě, protože mě omezují. Nechce se mi každou chvíli zastavovat, většinou v místech, kde se mi to vůbec nehodí, a vytahovat špendlík. Nastehovaný sendvič můžu prošívat plynule, bez nutných zastávek.

Jako další fáze přišlo volné prošívání, neboli free motion quilting. Pro zelené části jsem vzala zelenou nit, pro bílé pak bílou. Nejraději používám bavlněné nitě, protože mi přijdou cenově dostupné a dobře se s nimi prošívá. Bohužel jsou dostupné jen v omezené barevné škále, tak někdy koupím i dražší dovozové a musím uznat, že se s nimi prošívá moc pěkně. Ale když jsem prošívala deku, na kterou jsem spotřebovala více jak dva kilometry nití, to se pak při ceně více jak třicet korun za 100 metrů nitě prošití dost prodraží.


A teď přišla na řadu textilní barva, štětec a nekonečná trpělivost. Všechna bílá kolečka jsem se rozhodla vymalovat tmavomodrou barvou. Nejhorší je, že sice mám v hlavě nápad, ale nedokážu říct, jak to bude ve výsledku vypadat. Vždycky doufám, že dobře. Protože když už jste udělali tolik práce, tak si říkáte "mám to vymalovat, nebo ne? vždyž už teď je to hezký, a co když to tím zkazím?". Jenže když mám určitou představu, nerada se od ní odchyluji. Připadalo by mi to pak jaksi nedodělané. Tak jsem pokračovala dál a vymalovávala.


Uprostřed se to zdálo jako rychlovka, ale jak se zvětšoval obvod, měla jsem najednou pocit, že je to nekonečná práce. A nějak zrychlit nebo odbýt se to nedá, protože je potřeba malovat přesně aby byl výsledek hezký.

A teď už jen dokončení. Přišít zadní stranu, olemovat a doplnit knoflíkem. A tady je výsledek.


Děkuji za nakouknutí a přeji hezký večer
Jana

6 komentářů:

 1. Janka fantastické prešívanie ... a keď vidím niekde bodky, už mi je jasné, že Ty :) ... krásny vankúš, krásna kombinácia farieb, no super si to vymyslela !!!

  OdpovědětVymazat
 2. Je překrásný! Jsem úplně unešená! Je to tu jeden skvost za druhým... a přimlouvám se za ten kurz, já to neumím vůbec a třeba by mi to pomohlo, kdybych viděla, jak to někdo takhle umí :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Jani, nádherná, dokonalá práce!! Úžasná fotodokumentace...

  OdpovědětVymazat
 4. ,.. Janka, zase krása :-) ... aj farebne aj s prešívaním ... tento tvoj štýl je aj na moje gusto :-)
  ... len rozmýšľam, či tá farba je taká stálofarebná, že sa nerozpíja a pri praní nepúšťa? Dáša PP

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dáši, děkuji za pochvalu. Určitě jsou barvy stálobarevné. Pokud myslíš ta modrá kolečka, tak to jsou textilní barvy, které normálně fixuju zažehlením, stejně jako třeba na tričku. A v žádném případě se nerozpíjejí. A co se týká ručně barvených látek, tak ty jsou také stálobarevné. Prala jsem top, kde byla bílá, zelená, fialová a tmavěmodrá a naprosto v pohodě. Jsou to reaktivní barvy, které se vážou na vlákno a drží.

   Vymazat