Translate

středa 11. března 2015

Modrá ratolest

Nedávno jsem někde na netu narazila na zajímavou techniku spojenou s quiltováním a rozhodla jsem se ji vyzkoušet. Výsledkem byla tato kosmetická taštička.


Na první pohled to vypadá jako aplikace, ale není to aplikace. Vzor je vystřižený.

A jak na to? Sendvič vytvoříte ne ze tří, ale ze čtyř vrstev. Nahoře je béžová látka, pod ní modrá a pak už normálně vatelín nebo termolín a spodní bavlna. Když použijete termolín, spodní bavlna už není potřebná.
Protože jsem nevěděla, jak celá věc dopadne, prošila jsem si nejdřív prostřední vzor. Vím, že je to péřový vzor, nebo vzor peří (neznám zažitý český název), v angličtině se jedná o feather quilting, já jsem si ho v tomto případě pojemenovala "modrá ratolest". Když jsem měla prošitý vzor, pustila jsem se do stříhání. Nechtěla jsem, abych pracně prošila celou látku výplňovým vzorem a pak při prostřihování třeba někde udělala chybu. Pak by celá práce letěla do koše.
Při vystřihování musíte dávat pozor, abyste nechytili spodní látku, v tomto případě modrou a opatrně obstřihnete prošitý lístek zevnitř. Stříháte kousek od stehů, abyste je nenarušili a necháte tím také určitý prostor pro třepení látky. Vždycky jsem si nejdřív udělala ostrými špičatými nůžkami nástřih uprostřed a pak už lístek obstřihla velkými nůžkami, které jsou ostré a hlavně dostříhávájí pěkně až do špičky. Zde je detailní foto výsledku:


Vidíte, že okraje se třepí, což je v tomto případě záměr a zdobný prvek. Používáním se určitě ještě trochu roztřepí, ale prošití drží látku na místě.
Kolem prostřiženého vzoru jsem pak zvolila výplňové prošití hustým vzorem a výsledný proquiltovaný sendvič jsem použila na zhotovení této kosmetické taštičky.

Je to zajímavý vzor, zase něco nového a ne příliš obvyklého. Tento způsob se dá samozřejmě využít na různé jiné motivy. Můžete si udělat kolečko, čtvereček, srdíčko, prostě cokoliv, co vás napadne. Počítejte ale s tím, že se jedná o jemnou práci, která je samozřejmě náročná na čas a hlavně na přesnost. Jak střihnete vedle, můžete začít znovu.

Přeji všem hezký den.
Jana

4 komentáře:

 1. krásna taštička, Jani, nádherný czor i prešívanie!!!

  OdpovědětSmazat
 2. Zajímavé. A ve tvém provedení dokonalé.

  OdpovědětSmazat
 3. Velmi zajímavé. Asi variace na reverzní aplikaci. Nádherná volba látek.

  OdpovědětSmazat
 4. Nádherná. Barevně i provedením. Oči na ní můžu nechat.

  OdpovědětSmazat