Translate

pátek 6. listopadu 2015

Dětská domečková deka

V průběhu letních prázdnin jsem plánovala výrobek do soutěžního blogu flérovského klubu Po stopách růžového pantera. Blog měl vyjít prvního září, tj. první školní den a jeho tématem byla Abeceda. Každý si vybral písmenko jeho výrobek měl toto písmenko znázorňovat nebo vyvolat jeho představu. Já jsem si zvolila písmeno D. V okamžiku, kdy jsem ho vybírala, jsem ještě neměla představu, co budu tvořit, ale připadalo mi, že toto písmeno poskytuje velké možnosti. Slov na D je hodně a určitě na toto písmeno začíná slovo deka. V plánu tedy byla deka. Postupně se mi k tomu přidal domeček a nakonec vznikl nápad na dětskou domečkovou deku. Písmenko D je zde zastoupeno dostatečně :). Látky jsem nabarvila, ve výrobě deky a účasti na blogu mi ale na konci srpna zabránily zdravotní problémy. Později mi už chyběla motivace a látky i nápad jsem uložila k ledu.

Někdy během října jsem dostala e-mail, jestli bych se nechtěla zúčastnit patchworkové výstavy ve Šlapanicích u Brna. Vloni jsem získala 1. místo za deku v návštěvnickém hlasování a tento rok jsem jim neměla moc co nabídnout. Polštářky, prostírání, sedák s duhovou květinou (ten je Kačenky, takže ho mám doma stále k dispozici) a to bylo vše. V tom okamžiku jsem si řekla, že bych mohla udělat tu domečkovou deku. Nebude to sice klasická deka, protože bude menší, ale lepší než nic. Pustila jsem se do ní a do otevření výstavy jsem ji stihla dodělat. Kdybyste se na ni tedy chtěly podívat naživo, můžete navštívit výstavu Poezie záplat v Šlapanicích u Brna. Výstavu najdete ve šlapanickém muzeu a podílí se na ní brněnský patchworkový klub. Zde je odkaz přímo na muzeum http://slapanice.muzeumbrnenska.cz/2985-poezie-zaplat-v.aspx. Kdybyste se na výstavu chtěli podívat, tak si pospěšte, protože trvá jen do 15. 11. 2015.

 

Deka má velikost 110 x 110 cm, celá je ušitá z mých ručně barvených látek v kombinaci s bílou. Aplikace jsou šité metodou Raw Edge Applique, což jsou aplikace bez podhrnutí. Tentokrát jsem je neobšívala svým typickým několikanásobným stehem ve dvou řadách, ale zvolila jsem klasický obnitkovací steh. 
Většinou aplikace nalepím oboustranně nažehlovacím vlizelínem na podklad, vytvořím sendvič a pak všechno včetně aplikací prošívám. Tentokrát jsem zvolila jiný způsob. Aplikace jsem přižehlila a všechny přišila na top a pak teprve tvořila sendvič a prošívala. Udělala jsem to hlavně kvůli tomu, že při obšívání domečků jsem střídala barvy nití podle barvy látky a na spodní straně deky by tak byla spousta barev a také spousta nití, které bych musela pěkně neviditelně zapošít. Takto jsem si ušetřila práci a myslím, že je díky tomu deka z druhé strany hezčí. Taková ucelenější. 

A když koukám na fotky a přímýším nad tím, asi by se mi nejvíce líbila zavěšená na zeď jako výzdoba dětského pokoje. 

 Hezký den a díky za návštěvu.
Jana

9 komentářů:

 1. Je opravdu překrásná. Bezvadný nápad i provedení, ale korunu tomu dávají tvoje krásně barevné látky spolu s bílou. Nemohu se vynadívat.

  OdpovědětVymazat
 2. Viděla jsem na výstavě naživo i s dalšími věcmi. Na fotkách je to prošití vidět i v detailu, nádhera.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, tak to jsem ráda. Myslím, že stojí za to, se na výstavu kouknout. A jsem ráda, že se deka líbí. Mně se neskromně taky moc líbí :)) Klidně bych si ji někde pověsila doma, kdyby to nevypadalo blbě. Jde totiž úplně mimo styl, který mám doma ve svém venkovském domečku s kachlovými kamny :)

   Vymazat
 3. Krásná je! A zrovna dnes jsme s kolegyňkou v práci obdivovaly nádherné ručně barvené látky.-)))

  OdpovědětVymazat
 4. Krásná deka, nádherné barvy látek, skvělé prošití!

  OdpovědětVymazat
 5. Nádherná :) Tie farby sú úžasné !!!

  OdpovědětVymazat
 6. Děkuju :) Rodí se mi v hlavě představa e-booku (úplně nejlépe knihy) o ručním barvení. Tak uvidíme. Ale je to běh na dlouhou trať se spoustou pokusů (a omylů) a mé představy jsou jako vždy maximalistické:).

  OdpovědětVymazat