Translate

úterý 3. listopadu 2015

Ocenění One lovely blog awords

Už je to pár měsíců, kdy jsem dostala od úžasné quilterky a patchworkářky Gety Grama ocenění pro bloggery One lovely blog awords. Nejdříve jsem dostala e-mail s otázkou, jestli jsem ochotna toto ocenění přijmout. Umíte si jistě představit mé překvapení. Už to, že o mně Geta Grama ví, bylo skvělé a ona mě navíc ještě chtěla jmenovat na svém blogu s odkazem na mou práci! 
Pokud ji neznáte, pak se určitě podívejte na její stránky, protože je to opravdu skvělá quilterka, dělá převážně moderní věci s použitím Raw Edge Applique (nepodhrnovaná aplikace) a je specialistkou na shadow trapunto. Na toto téma vydala i knihu, kterou můžete najít zde. Její tvorba je mi blízká i proto, že často používá jednobarevné látky v kombinaci s bílou, tedy barevnost blízkou mému srdci.
Ocenění jsem samozřejmě přijala a Getě za něj tímto velice děkuji. 

Toto ocenění s sebou nese několik povinností (proto e-mail s dotazem, jestli jsem ochotná jej přijmout a tyto povinnosti splnit). 
1) Poděkování tomu, kdo mi ocenění udělil
2) Sdílení sedmi věcí o sobě
3) Ocenění blogů, které se mi líbí a chci je doporučit ostatním čtenářům ke shlédnutí

Jestli jsem správně pochopila smysl tohoto ocenění, jde především o to, dostat do širšího povědomí blogy, které mají co ukázat, co říci, které se nám líbí a stojí za doporučení. 

Proč mi trvalo tak dlouho (asi od července), než jsem tento článek napsala? No, určitě s tím bude mít něco společného můj sklon k odkládání věcí a nechávání všeho na poslední chvíli - tady se ale musím pochvlálit, už se to zlepšuje :). Pak mi nějakou dobu tvalo, než jsem se rozhodla, které blogy bych chtěla doporučit a spojila se s jejich autorkami, zda s tím souhlasí. No a dalším oříškem bylo, co mám o sobě napsat. To jsem nevyřešila doteď, tak doufám, že při psaní přijdou vhodné myšlenky, které rovnou přenesu do textu. 

1) Má cesta k současnému tvoření byla krkolomná. Už jako dítě jsem se věnovala vyšívání, pletení, háčkování, prostě všemu možnému v oblasti ručních prací, co bylo v té době u nás dostupné. O patchworku jsem nic nevěděla a když jsem po roce 89 v nějaké Burdě uviděla patchworkový obraz, prohlásila jsem, že tohle já v životě dělat nebudu. Přece nejsem blázen :). 
Moje chuť do textilní tvorby se ozvala v době, kdy jsem v osmé třídě procházela seznam škol a přemýšlela, kam dál. Jediné, co mě opravdu zaujalo, bylo textilní výtvarnictví. Vzhledem k tehdejším podmínkám (možnost přihlásit se pouze na jednu školu) a k tomu, že jsem se velice dobře učila, jsem ale nakonec skončila na gymnáziu, pak na právech, pak ve stavební firmě, kde jsem pracovala 15 let jako právnička. Až na mateřské jsem se k tvoření vrátila a od té doby jsem se ho už nepustila.

2) V současnosti žiju s osmiletou dcerou Kačenkou a naším psem na vesnici severně od Brna. Bydlíme na okraji Moravského krasu na Drahanské vrchovině. Je tu poněkud větrno, ale jinak je tu moc krásně. Pořídili jsme si starší domek s velkou zahradou, který jsem zařídila ve venkovském stylu a mou chloubou jsou  kachlová kamna, ve kterých se zrovna teď topí a občas na nich i vařím. Mám prostě ráda tradici. Fotku kamen nemám, ale přikládám fotku dcery se psem, když se v dubnu chystala na pálení čarodějnic.

 3) Kromě šití ještě moc ráda peču. Problém je v tom, že když něco upeču doma, dcera toho moc nesní a pak toho dost zbyde na mě. Ne že bych to nesnědla, ale příliš to nesvědčí mé postavě. Navíc ne všechny moučníky si oblíbila i Kačenka a to pak na mě zůstane celý. Proto využívám různých setkání, třeba na kurzech, kam ráda nějaký svůj moučník upeču. Velice vděčnými strávníky jsou také tři děti mého bratra, které vždycky všechno spasou jako kobylky. 

4) Díky psovi se každý den (no, téměř každý den) donutím vyrazit na procházku. Pravdou je, že se ani moc nutit nemusím, protože miluju ranní procházky lesem. Zrovna dnes bylo úžasné ráno. Sluníčko zářilo na barevné listí na stromech, na zemi ještě ležela jinovatka a my jsme chodili po loukách a po polích a užívali si čerstvého vzduchu. Bylo to nádherné. 

5) Další věcí, které se v životě věnuji, je tzv. osobní rozvoj. Absolvovala jsem soubor kurzů Poznej svůj cíl u Zdenky Jordánové, jejíž knihy i kurz doporučuji. Jednu dobu jsem uvažovala i o tom, že budu pracovat jako poradce pro osobní rozvoj a pomáhat lidem s jejich problémy, ale nakonec jsem tuto cestu zavrhla. To ale neznamená, že vědomosti, které jsem získala, přicházejí vniveč. Uplatňuji je v běžném životě, ale třeba také na kurzu volného quiltování, protože je až překvapivé, jak se právě v této oblasti projevují naše psychické bloky. 

6) Také můžu veřejně napsat, že chodím hrávat volejbal. Scházíme se jednou týdně - nadšenci všecho věku - a dvě hodinky si zahrajeme. Několikrát do roka se také scházíme s podobnými lidmi z okolních vesnic a z Vyškova (musím ho zde speciálně vypíchnout, protože to přece není vesnice)  na amatérkých turnajích, které si sami pořádáme pro zábavu. Je to moc příjemné trávení volného času a možnost pro setkávání. 

7) Když jsem ještě bydlela v Brně a neměla dítě, byla jsem tím, co bych nazvala "kavárenský povaleč". Moc ráda jsem chodila do kaváren, popíjela dobrou kávičku, sledovala dění kolem, ale také jsem se tam ráda učila. V Brně jsem měla vytipované kavárny, kde dělali opravdu dobrou kávu a do jiných jsem pak odmítala chodit. To se změnilo s příchodem dítěte a přestěhováním se na vesnici, ale když je příležitost, tak do dobré kavárny ráda zavítám. Bohužel se mi ale zdá, že snad všude mají pocit, že zákazníci chtějí poslouchat rádio nebo se dívat na televizi, takže ten klid a atmosféra se z kaváren vytrácí. Škoda.

Tolik o mně a teď se dostávám k tomu, koho bych vám ráda doporučila. 

 1) http://mdupka.blogspot.cz/  Marta je všestranná, najdete u ní všechno od kabelek a peněženek až po deky. Je také neuvěřitelně pilná. Není mi jasné, kdy to všechno stíhá :)

2)  http://jita-siti.blogspot.cz/  U Jitky jsou mi velice blízké její barevné kombinace, má krásné fotky a koukněte se na její úžasné brože. Najdete u ní také pletení, které je mi blízké.

3) http://danak-mojetvorenicko.blogspot.cz/ U Dany se koukněte na spoustu kabelek, běhounků na stůl ale i na další věci. . 

U všech je samozřejmostí kvalitní zpracování, všechno je prostě moc pěkně ušité, pěkně zkombinované, radost pohledět. Doufám, že i vám se u nich bude líbit. A také se těším, až se dozvím, kam chodí tyto tři bloggerky na návštěvu. Ráda se kouknu na další blogy, které jsem doposud třeba neobjevila. 

Přeji krásný večer
Jana
 
 


12 komentářů:

 1. Яна, спасибо за рассказ о себе, всегда интересно узнать о человеке, работы которого очень нравятся! Тоже люблю печь :-) и и стараюсь делать это пореже :-) Ждем твоих красивых и ярких работ!

  OdpovědětSmazat
 2. Jani, moc hezké. Gratuluiji k ocenění ze zahraničí. To určitě potěšilo. A já si ráda přečetla něco o tobě. Všechny blogy, které doporučuješ také sleduji, je to dobrá volba.
  Přeji ti mnoho štěstí.

  OdpovědětSmazat
 3. Janka veľmi rada sledujem tvoj blog a veľmi ťa obdivujem.
  Vďaka pár vetám o sebe si mi ešte bližšia :-)
  Nech sa ti darí. Lida Tertinska

  OdpovědětSmazat
 4. Musím poděkovat ještě jednou tady za tu čest, že jsi si mě vybrala mezi své tři ,, vyvolené ,, blogy. Sna nezklamu očekávání. A i když jsem o tvém blogu věděla a sledovala ho spíš nahodile, jdu to napravit a dám si ho u sebe do sledování, ať vím o každém novém příspěvku. Hodně krásného tvoření přeji...Jitka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To, že jsem tě vybrala, neznamená žádnou povinnost ke mému sledování :))). Ale jsem ráda, že jsem potěšila. Však si to taky zasloužíš.

   Smazat
 5. Janka ďakujem! Veľmi si Tvoju nomináciu vážim, keďže na rozdiel od mojej "úžitkovej hobby zábavky", pokladám Tvoje kúsky za hotové umenie! Naozaj si patchwork svojim spôsobom povýšila do umeleckých sfér a ja sa len ticho skláňam! A bolo veru zaujímavé prečítať si toľko detailíkov o Tebe. Ja len dúfam, že mi pokračovanie nebude trvať tiež tak dlho :) Ešte raz ďakujem a želám veľa tvorivých nápadov, ešte viac trpezlivosti pri ch realizácii, a veľa veľa úspechov v tom čo robíš krásne a s láskou!!!
  A pozdravujem Jitku a Danku - obe dievčatá nádherne tvoria, sú šikovné, všestranné a aj z fotiek vidno, že detailistky - naozaj si vybrala a odporučila krásne blogy!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marti, děkuji za chválu. A určitě bych tvoje tvoření nesnižovala na "užitkovou hobby zábavu". A kromě textilní tvorby se mi u tebe líbí prokládání cestopisnými články. Ráda si počtu a kouknu na fotky :)

   Smazat
 6. Krásný den Jani,
  moc gratuluji k ocenění a děkuji za inspiraci v podobě tebou nominovaných blogů.
  Velice ráda k tobě nakukuji a kochám se krásnými věcmi, které tvoříš. Domečková deka je naprosto luxusní, což je teda úplně všechno z tvých rukou.
  Taky moc ráda šiji a taky háčkuji, vyšívám, atd....
  Zvažuji vstup do blogerského světa tvořilek. Uvidím kdy získám odvahu toto uskutečnit.
  Tobě přeji mnoho úspěchů a radosti ze šití.
  VeronikA

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju. Mně to taky chvíli trvalo, než jsem se odhodlala založit si blog, psát do něj a vystavovat svoje věci :) Ale teď už je je to v pohodě. Je to asi věc zvyku. Ať se ti daří a až budeš mít blog, dej vědět, ráda se kouknu.

   Smazat
 7. I am glad to learn more about you, Jana. You have a lovely daughter! And every time I am anxious to see your new blog posts and work. Happy sewing!

  OdpovědětSmazat
 8. Wooou Janka gratulujem k nominacii, ty a tvoja šikovnosť si to naplno zasluži. Prechadzam tvojim blogom a vidim ze toto mi nejak u teba uniklo... Veľmi rada a často k tebe nakukujem a obdivujem tvoju precíznosť a napaditosť. Blogy ktore si vybrala tiez poznam a dievčata su aj moje obľúbene šikulky. Pozdravujem a prajem krasne dni :-)

  OdpovědětSmazat