Translate

čtvrtek 11. února 2016

Quiltování a štětec k tomu

O víkendu jsem byla na návštěvě u rodičů. Šicí stroj si s sebou obvykle neberu, ale stane se, že mám chuť něco tvořit a nemám do čeho píchnout. Tentokrát jsem se připravila dopředu. Nachystala jsem si sendvič (pro nepatchworkáře horní látka - vatelín - spodní látka) s černou horní látkou a prošila ho vzorem peří černou nití. S sebou jsem si nabalila už jen barvy a štětce a mohla jsem v klidu tvořit, aniž bych zabírala příliš mnoho místa nebo ostatní rušila hlukem, který šicí stroj nezbytně vydává.

Vybrala jsem měděnou a tyrkysovou metalickou barvu (použivám Setacolor) a začala vymalovávat jedno peříčko po druhém. Původně jsem zamýšlela udělat větší taštičku s odšitými rohy a zpevněným dnem, jenže jsem v průběhu práce zjistila, že bych ji snad dělala asi týden. A jak prohlásila moje maminka, "to mi nikdo nezaplatí". Možná by se někdo takový našel, ale přiznám se, že se mi nechtělo malovat další stejný kus. Už by to pro mě byla příliš monotónní záležitost. Proto jsem se v průběhu práce rozhodla, že vznikne jednoduchá taštička na zip a ta druhá prošitá část bude na druhou taštičku a samozřejmě v jiných barvách.

Musím říct, že se mi výsledek moc líbí, bavilo mě to, ale byla to neskutečná piplačka. Slovo piplačka asi google překladač pro zahraniční návštěvníky nepřeloží, ale nic vhodnějšího, co by bylo navíc spisovné, mě opravdu nenapadá.

Přesně toto je činnost, která mě nejvíce baví. Hrát si s detaily, s každou linkou, vybírat barvy, kombinovat, věnovat každému detailu potřebnou péči. Asi proto obdivuji při návštěvách historických staveb řezbářské práce, štuky a jiné věci, na kterých je vidět, jak si jejich tvůrce pohrál s každým detailem, jak k práci přistupoval s láskou, umem a nadšením. Protože bez nadšení, by nikdo nic takového nemohl vytvořit. A také bez trpělivosti. Ale mám pocit, že když člověk najde to, co v něm vzbuzuje nadšení, tak se dostaví i trpělivost. Pro někoho to může být quiltování a malování lístků, pro někoho sázení kytiček a vytváření dokonalé zahrady, pro někoho jiného třeba účetnictví (i když toto je pro mě nepředstavitelné). Každý máme to svoje a je moc dobře, když se nám podaří to najít.

A kdybyste hledali tuto taštičku u mě v obchodě, tak ji najdete zdeHezký večer
Jana

5 komentářů:

 1. Nádherná "piplačka", vypadá jako natištěné, barvy pěkně sladěné. Přeji pěkný večer

  OdpovědětVymazat
 2. Moc nádherná kapsička, ladí oku a krásná práce.

  OdpovědětVymazat
 3. Opravdu piplačka, ale krásná, takový kousek bude majitele velmi těšit.

  OdpovědětVymazat
 4. Woooou paradna taštička. Úplne profesionálna, praca je pedantná a do detailov prepracovaná, si jednička.

  OdpovědětVymazat