Translate

úterý 2. května 2017

Je možné spojit quiltování a akvarel?

Odpověď na otázku z názvu článku je, že asi ano. Ale netroufám si tvrdit, že se mi to povedlo.

Moc se mi líbí klasický akvarel a moc se mi líbí quiltování. Chtěla jsem tedy učinit pokus a nějak tyto dvě věci spojit. Podotýkám, že jsem nikdy nemalovala (snad s výjimkou výtvarné výchovy na základní škole), takže mé zkušenosti s akvarelem či jinou malbou jsou... chtěla jsem napsat minimální, ale to by nebyla pravda. Takže znovu. Mé zkušenosti s akvarelem a malbou jsou nulové. Ano, teď už to skutečně vyjadřuje mé praktické zkušenosti. To ovšem neznamená, že by mi to bránilo něco nového vyzkoušet. Všechny mé věci vznikaly tak, že jsem prostě zkoušela, spojovala, kombinovala. Občas jsem zjistila, že některé spojení nefunguje, jiné zase ano. Mám ráda spojování neobvyklého. Nikoliv ale proto, že je to neobvyklé. Spojuji a zkouším věci proto, že se mi v hlavě objeví představa, jak by měl výsledek vypadat a já se snažím najít způsob, jak se k němu dobrat. A bez spojení různých technik to dost často nefunguje.

Tentokrát jsem měla v plánu obrázek do rámečku, který mi kdysi dávno nechala maminka, ať jí do něj něco udělám. Dlouho nešel žádný nápad. Obrázek musí být malý. Chce to nějaký centrální motiv. Těžko ho budu vyplňovat jen volným quiltem. Nechci tam nějakou úplně jednoduchou aplikaci ani se patlat s množstvím maličkých dílečků. No prostě to bylo náročné. A minulý týden to přišlo. Nápad. "Nakreslím" tam černou nití volným quiltem vlčí máky (ty se kdysi mamince hodně líbily), kolem vyplním prostor volným quiltem bílou nití a vše pak vyplním barvami.

Nejdříve jsem trénovala jednoduché tahy vlčích máků na papír, abych byla schopna je udělat nití na látce. Bez předkreslení. Právě proto, abych nepotřebovala předkreslování, trénuju si nejdřív tahy na papír. Kupodivu bylo vykreslení vlčích máků černou nití to nejjednodušší.

Pak jsem začala pozadí. Několikrát jsem párala, protože se mi nelíbilo. Když mě napadl vzor, se kterým jsem byla spokojená, tak už to bylo jednoduché. Těmito dvěma kroky jsem ale za sebou nechala pro mě jednodušší část akce. Nyní byla na řadě druhá, a to malba barvami.

Na malbu jsem použila klasické zažehlovací barvy na textil, které jsem hodně zředila vodou, aby se chovaly jako akvarelové barvy. Barvami jsem vyplnila květiny i pozadí a když jsem se na to dívala, tak první moje reakce byla, že jsem to raději měla nechat bílé. Nebo alespoň to pozadí.
Pak jsem ale obrázek umístila do rámečku a zjistila jsem, že to není tak úplně špatné a hlavně mamince, tedy příjemci obrázku, se to moc líbilo.

Uvidíme, jestli přijdou ještě další, i když jich mám v hlavě už několik.Ale tam se objevují různé nápady, některé dojdou realizace a některé zapomenuté zmizí. Tak uvidíme. Problém vidím v tom, že cokoliv  udělám barvou, je nevratné. Když špatně ušiju pár stehů, můžu je vypárat. Když tam dám špatně barvu, můžu se pokusit to nějak přemalovat nebo trochu naředit, ale už se jí nezbavím. A tak by mohl jít obrázek, který už je celý proquiltovaný, kvůli špatně nanesené barvě do koše. Možná by to chtělo ten papír používat nejen ke kreslení, ale také k nácviku malby.

Na quiltování jsem použila bavlněné nitě, aby barvu pojaly a nezůstaly bílé. Možná by se to v tomto případě nestalo, ale u barvení barvami na hedvábí nebo barvami Procion MX dye mám zkušenost, že PES nitě zůstávají barvou nedotčené. Nechtěla jsem proto riskovat.

Barvy jsem nezažehlovala, protože u obrázku se nepředpokládá, že ho bude někdo prát.

Obrázek má velikost cca 11 x 16 cm. Zde vidíte obrázek i s rámem.


Zde je nachystaný obrázek na vložení do rámua zde jeden detail.Hezký den
Jana

6 komentářů:

 1. Obrázek se myslím povedl a určitě bude dělat radost. :-)
  Pokud by ses chtěla věnovat akvarelové technice na látce víc, tak by možná stálo za úvahu si pořídit pastelky Derwent Inktense. Jsou to vodou rozmývatelné akvarelové pastelky, které se po nanesení na látku dají dále rozmývat a po zaschnutí jsou i na textilu permanentní. Mám s nimi fajn zkušenost. Vyrábějí se i jako pastelové bloky (jako známe např. u pastelů Gioconda ze školy).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju a děkuju i za tip. Už jsem na ně kdysi koukala a vzpomínám, že mi přišly dost drahé. Mně totiž nestačí pár barev, že, já se hned dívám na největší balení :-). Třeba je znovu zvážím.

   Vymazat
  2. Jdou dobře vzájemné míchat a kombinovat, rozmýváním to dělá bezva efekty. Myslím, že 12 základních barev může pro začátek stačit. :-)

   Vymazat
  3. Tak to by nemusela být pro začátek taková pálka. Hlavně když nevím, jestli se tomu budu dál věnovat, že? :-) Děkuju.

   Vymazat
 2. Krasny obrazek, libi se mi s tim bilym krajem pred zaramovanim. Mohla jste ho tam kousek nechat. Taky jsem premyslela nad tim napred quiltovat a potom malovat, je to jako malovani na hedvabi. Taky co namalujete uz nejde vratit.

  OdpovědětVymazat
 3. Je to dokonalé :) Uvažovala som nad kombináciou hodváb a quilt ... zatiaľ to ostalo pri úvahách a tu je akvarel ... obdivujem ... krása :)

  OdpovědětVymazat