Translate

pondělí 30. července 2018

Barvení látek, další pokusy

Po ušití sady, kterou tvořila velká deka a tři polštáře a kterou jste mohli vidět v mém minulém příspěvku, jsem na nějakou chvíli odložila šicí stroj. Tak intenzivně jsem se při jejich výrobě věnovala quitování, že se zřejmě na nějakou dobu moje potřeba šít a quiltovat vyčerpala. Ostatně moje potřeba šít nebyla nikdy velká, takže ta se vyčerpá velmi rychle. Jak často říkám a určitě i píšu, šití mě vlastně moc nebaví. Baví mě výtvarná stránka věci. Když vzniká nápad, když ho uskutečňuju a jsem zvědavá, jestli se mi podaří přivést k životu představu, kterou vidím ve své hlavě. A když je výtvarná část ukončena a přichází na řadu potřeba věc dotáhnout do konce, tzn. došít takové ty méně podstatné věci (např. zadní stranu polštáře, lemování, kabelku atd.), už to ve mně tolik nadšení nevyvolává. Ale pokud nezůstanu jen u art quiltů a budu chtít, aby vznikl hotový výrobek, asi se nevyhnu ani těmto činnostem.

Momentálně jsem ale odložila šicí stroj a pustila se do jiné činnosti, a to do barvících pokusů. Celkem jsem obarvila 52 vzorků. Vytvořila jsem už dlouho plánovaný barevný kruh o dvaceti čtyřech barvách (ze tří primárních barev), zkusila jsem dvanáctistupňový kruh zalomit černou barvou a pak jsem vyzkoušela míchání barev, na které jsem měla zrovna náladu. A tady jsou výsledky.


Nejdříve tři fotky 24 stupňového barevného kruhu. Bohužel musím říct, že na fotkách barvy nevypadají tak krásně jako ve skutečnosti.

Když jsem chtěla zkusit míchání s černou, nevěděla jsem, co přesně z toho vyjde. Udělala jsem proto jen dvanácti stupňový barevný kruh. Na levé straně je bez černé, na pravé s černou. Na fotce to moc poznat není, v realitě rozdíl patrný je. U některých barev více, u některých méně. Největší rozdíl je u žluté a světlých oranžových. Ze žluté se stala zelinkavá a oranžové jsou více do cihlové či rezavé barvy. U ostatních barev je ten rozdíl jen malý, někde skutečně nepatrný.


A zde jsem se pokoušela o hnědé odstíny, což se mi i povedlo, ale celkově jsem z této barevné škály nadšená.


A parné léto by mohly osvěžit tyto modrozelené odstíny.Nejlepší je, že toto všechno je jen nepatrný zlomek možností, které při barvení máte. Stačí vzít jen jiný odstín žluté, modré nebo červené a výsledek bude zase jiný. Nebo zvolit jiné poměry míchání. Hrát si můžete opravdu do nekonečna.

A pokud se chcete také naučit barvit látky, zatím je ještě pár volných míst na konci srpna v Nedvědici a v říjnu v Klecanech u Prahy. Stačí nahlédnout sem.

Hezký den všem
Jana

1 komentář:

  1. krásne, hlavne tie modré odtiene sú nádherné, ale každá farba má svoje čaro asi by som nevedela ktorú farbu si vybrať, keby som mala možnosť

    OdpovědětVymazat