Translate

čtvrtek 10. ledna 2019

Reaktivní barvy - přebarvování

Tento článek bude snad užitečný pro ty, kdo absolvovali můj kurz barvení látek. A pokud jste ho neabsolvovali a rádi byste se naučili látky barvit (jedná se o barvení reaktivními barvami za studena), pak si podívejte na nabídku kurzů, kde určitě nějaký najdete.

Na kurzech vždy upozorňuju, že je možné barvit nejen bílou látku, ale již obarvené látky přebarvovat. Jenže je tam tolik informací, že tato v tom množství možná zanikne. Proto mě napadlo, že vám ukážu takový malý pokus. Nucený pokus.

Jako podklad pod nástěnný quilt jsem chtěla světlou béžovou. Vybrala jsem si jeden z nejsvětlejších odstínů bronzové podle svého vzorníku. Jenže ouha, výsledek byl úplně jiný, než jaký jsem podle vzorníku očekávala. Měla jsem dostat barvu, kterou vidíte napravo a dostala jsem tu vespod. Ne že by byla úplně špatná, ale na moji momentální náladu byla moc do oranžova. Prostě zrovna nemám oranžové období.


A jak je možné, že jsem dostala jinou barvu, než mám ve vzorníku? Stává se to. Není to v tomto případě nějakým špatným postupem, je to barva z nové lahvičky. Už při barvení plného odstínu před časem jsem si všimla, že je nějaká jiná, s více oranžovými tóny. Asi se výrobci podařilo namíchat poněkud jiný odstín, než jaký míchal doposud. Jen doufám, že mu v tomto případě jen "ujela ruka" a nejedná se o změnu trvalou. Bronzová, kterou jsem barvila doposud, a že jsem jí už nabarvila dost, se mi totiž líbí mnohem více.

A teď co s tím. Věděla jsem, že tu béžovou ze stávající lahvičky neobarvím, jinou nemám, takže nové barvení stejným způsobem nemělo smysl. Kdysi jsem četla velmi moudrou větu, na kterou si často vzpomenu a která platí i pro tento případ. Nemůžete čekat, že když děláte věci stále stejným způsobem, že dostanete jiný výsledek.
Rozhodla jsem se proto, že látku přebarvím. Nechtěla jsem barvu tak teplou, zvolila jsem proto k přebarvení světlý tón čokoládově hnědé. Ano, na obrázku je skutečně barva, kterou výrobce nazývá čokoládově hnědou.


Když jsem nalila barvu na látku, byla jsem s tím, co jsem viděla, celkem spokojená, jen jsem si říkala, že je poněkud tmavá. Barva je ale v tomto stádiu a navíc ještě mokrá pokaždé tmavší, než jaký je skutečný výsledek.  
A tady je výsledek dvojitého barvení,Zde na obrázku vidíte všechny barvy dohromady. Nahoře jsou dvě, které jsem použila, i když, jak bylo řečeno výše, výsledek bronzové byl jiný, a dole je jejich součet. 


Z toho také vyplývá, že pokud byla tato lahvička jen omylem výrobce, pak už takovou barvu nedostanu. Ale i to je na barvení krásné, že často nevíte, co vám z toho vyleze a hoříte zvědavostí, jak to všechno dopadne. Hlavně při přebarvování se výsledek dost těžko odhaduje.
Vždy musíte počítat s tím, že se barvy sčítají. Budete-li barvit žlutý základ modře, dostanete něco zeleného. Použijete-li modrou barvu na růžový nebo červený základ, vyjde vám z toho nějaká fialová. Je prostě potřeba trochu znát vzájemné působení barev, pak nebudete úplně překvapení, ale ani tak nebudete mít nikdy jistotu.
A teď ještě přemýšlím, jakou barvu bych dostala, kdybych smíchala stejné odstíny bronzové a čokoládové dohromady a nanesla je na bílou látku. Jaký by byl rozdíl mezi tímto způsobem, který by mi ušetřil jeden barvící proces a dvoustupňovým barvením. Asi budu muset udělat další pokus. V lahvičce mi ještě nějaký prášek zůstal.

Hezký den
Jana

4 komentáře:

 1. Zdravím, pokud potřebuje světlounkou béžovou , potom vyzkoušejte "doma mixovanou" čokoládově hnědou - 4 díly brilliant orange(020) a 3 dily medium blue(072), když budete barvit na 6 stupňů, tak ja barvíte normálne poslední barvení máte 0,5 ml roztoku barvy a 29,5 ml vody. Tím získáte takovou hezky sytou ,ale světlou béžovou, pak můžete pčřidat ještě jedno nebo dvě ředění, a to 0,5 ml barevnho roztoku do 60 ml vody a 0,5 ml barevného roztoku do 120 ml vody. Pokud bude chtít trošku studenější. přidejte trošinku víc té modré. Ozkoušené, na bílé bavlně.vzorníky po 15 g, jak jste nás to učila na kursu :-)
  Jitka M

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě k těm barvám - všechny barvy v lahvičkách ProcionMX jsou míchané z 11 základních barev v přesně daném poměru. Protože každá barva je z chemického hlediska jiná sloučenina, má každá jinou afinitu k barvenému vláknu - to jsou ty moje "pokusy" se "zbytkovými" barvami - ta , která má větší afinitu, se vychytá podstatně dřív a pak vám zůstává ta míň reaktivní ( nebo s mensí molární váhou - tj. víc molekul ve stejném váhovém množství...) - to jsem se ještě nikde nedopídila nejspíš to bude kombinace obou faktorů, ale na to už domácí pokusy nestačí.... Takže míchací poměry můžou být nědy "podivně asymetrické", nejčasteji dvě nebo tři barvy, některé odstíny v lahvičkách jsou jenom jenom jiná koncentrace stejné směsi - třeba směs 1:1 Medium Blue(072) a Rust Orange (016) - na libru látky 15 gr směsi dá "desert green" , 40g směsi na libru látky dá khaki . A nikde jsem nenašla, s čím neutrálním to míchají, aby dostali ty slabší odstínydo stejné váhy - všecky malé lahvičky jsou po 19,resp 20g ...
   A jestli tu čokoládovou vyzkoušíte, dejte vědět, jak to dopadlo
   JitkaM

   Vymazat
  2. Děkuji za Váš věděcký pohled :-) Časem vyzkouším a uvidíme, co pěkného z toho vyleze.

   Vymazat
 2. Moc se mi líbí Tvé zaujetí a radost, se kterými ses pustila do přebarvování. Je vždycky potěšující vidět, jak někoho jeho práce stále baví a těší.
  Děkuju za sdílení poznatků i radosti, Janičko.

  OdpovědětVymazat