Translate

středa 30. ledna 2013

Jak na hvězdy

Moje v současnosti největší zákaznice, přítelkyně mého bývalého přítele a otce mé dcery, zkráceně řečeno naše maceška (to je hezké vyjádření slova macecha), vyslovila přání, že by ráda tu růžovou šálu s květy či hvězdami, nebo co to je, ale ve větší velkosti. Tak jsem vytáhla hedvábný šál 180 cm na 90 cm a pustila se do práce.

Prvním krokem bylo samozřejmě nabarvení bílé šály na barvu růžovou, podle výrobce barev se jedná o barvu fuchsiovou. Je opravdu hodně výrazná (k barvení hedvábí používám převážně barvy Jacquard - Acid Dyes).


Základ bychom měli. A co dál. Teď je potřeba celou šálu vyžehlit, přežehlit na polovinu, pak ještě jednou a ještě jednou, až dostanete takovýto dlouhý pruh.
Dál je nutné takto naželhlený pruh poskládat a nažehlit do trojúhelníku. Chvilku to zabere a chce to trochu pečlivosti. Čím přesnější sklady, tím souměrnější vzor.


Když máme takto poskládaný trojúhelník, vložíme ho mezi dva dřevěné trojúhleníky. Tady může nastat trochu problém. Kde je vzít? Já mám naštěstí moc hodného a šikovného tatínka, který rád pracuje se dřevem. Pokaždé, když si vymyslím, co bych tak ke svému tvoření potřebovala, podívá se na mě s výrazem "co si to ta holka zase vymyslela za ptákovinu", pak zmizí do dílny a za chvíli se vrátí přesně s tím, co potřebuju. Tak tatínku, co ten rám na malování hedvábí?

Dva trojúhleníčky je potřeba k sobě něčím scvaknout. Možností je více, já jsem použila velkou svěrku, nebo jak se to jmenuje. Je k dostání v různých velikostech a dá se koupit ve stavebních marketech, ale já doporuřuji navštívit nějakou domácí dílnu (tak se ty obchody jmenují), kde se takové věci dají koupit mnohem levněji. To je alespoň má zkušenost.
Jinak je možné taky do boků zavrtat šroubky, které se pak stáhnou provázkem. To by vypadalo takto:

No a teď už stačí nachystat černou barvu a namočit do ní každý nebo jen některý z vrcholů trojúhelníku. To závisí na tom, jak má výsledný vzor vypadat. Když necháme barvu prosáknout dále po stranách, spojí se a vytvoří jiný vzor, než když namočíme jenom špičku. Možností je nespočet a fantazii se meze nekladou.


A teď to rychle rozdělat, vyprat ve vodě, usušit, vyžehlit a kochat se nádherou, která nám vznikla. A samozřejmě nosit.A když barvím, nezůstane jen u jedné věci. Proto v tento můj barvící den vznikly i další šály. Jedna hedvábná (to je ta fialová) a tři viskózové. Dvě z nich najdete ne Fleru, ta modrá je už pryč. Přeju všem hezký večer.

Jana

3 komentáře: