Translate

čtvrtek 11. dubna 2013

Kouzlo francouzského venkova

Asi tak před půl rokem jsem si u Bellet v obchůdku koupila layer cake z kolekce Rouenneries deux od French General. Doufám, že jste se nezasekli hned u první věty. Nechtěla jsem vás polekat. Určitě mnohým z vás nemusím představovat, o koho se jedná ani co je to layer cake, ale protože sem, alespoň doufám, nahlédnou i lidé, kteří patchwork nešijí a látky nekupují, jen se na něj třeba rádi kouknou, hned vysvětlím, o co jde.

French general jsou textilní designéři, teď sama nevím, zda jeden, nebo zda je jich více, kteří navrhují látky pro výrobce Moda fabrics. Jejich látky jsou vždycky ve stylu starého francouzského venkova a opakují se v nich téměř ty stejné, zastřené barvy a někdy i vzory. Moda fabrics je zase velice známý americký výrobce látek. Takový americký výrobce pracuje jiným způsobem, než jak jsme zvyklí od nás. Vlastně nic podobného u nás ani nenajdeme. Zahraniční výrobci patchworkových látek totiž nechávají navrhovat a tisknout vždy celou kolekci látek, která obsahuje různé vzory a barvy, které k sobě vzájemně ladí a které je možné použít vedle sebe na jedné dece. Z takové kolekce pak výrobce nachá nařezat určité ustálené typy balíčků látek, které obsahují kousek od každé látky z kolekce. Jedním z takových balíčků je právě layer cake který obsahuje 42 čtverců o velikosti 10 x 10 palců, tj. cca 25 x 25 cm.

Už nějakou dobu mi tento balíček ležel ve skříni a čekal na své využití. Pak jsem jednou večer brouzdala po internetu a ve svých záložkách jsem objevila video, kde se jeden takový layer cake zpracovává. Podle videa se má jednat o desetiminutové bloky. Paní je asi dost dobrá, narozdíl ode mě.

Ale abych si úplně nevymýšlela. Bloky opravdu nejsou složité, jsou na celé dece to nejjednodušší. Ten zbytek je už časově podstatně náročnější. Možná se mi tak jednoduché bloky zdály moc jednoduché, tak jsem si musela vymyslet něco, čím bych to celé zkomplikovala. Rozhodla jsem se, že celá deka bude pěkně hustě prošitá. Mám prošívání moc ráda, baví mě, ale pokaždé mě překvapí, že to, co mělo trvat podle mého názoru tak hodinku, zabere hodin několik. A v době, kdy už podle mých plánů a představ měla být deka dávno hotová, je pořád ještě pod strojem a s prošíváním jsem asi tak v polovině. No, v každém případě jsem nad dekou, jejíž bloky měly trvat asi tak hodinu, strávila těch hodin nepočítaně.

Pokud by vás zajímalo, jakým způsobem vytvořit bloky na dece, koukněte se sem. Na celou deku jsem upotřebila jeden layer cake, ale nestačil mi, musela jsem ještě dva čeverce přidat. Nařezala jsem je z jiné kolekce od French general, kterou už mám doma ještě delší dobu, a to Lumiere de Noel. Naštěstí jsou jejich kolekce v lecčems podobné a vzory se opakují, tak je lze vzájemně doplňovat. Dále jsem upotřebila jeden metr látky na červený proužek a na lem a samozřejmě výplň a látku na spodek. A teď už pár fotek.
Přeji vám hezký den
Jana

12 komentářů:

 1. je krásna Jani a naozaj nádherne prešitá !!!

  OdpovědětVymazat
 2. Jani nádhera.... a to překrásné prošívání.....
  Ajka

  OdpovědětVymazat
 3. Jani, je úžasná!!! Také mám kolekci doma, ale kdy do ní střihnu... ;-)

  OdpovědětVymazat
 4. Deka je nádherná, luxusní, dokonalá! Díky za odkaz, jsem ráda, že se přiučím, to já moc ráda!!

  OdpovědětVymazat
 5. No wow!!!! Jani to je bombaaaa... úúúúžasná deka, úplně jsem oněměla, fakt dokonalost sama! I bez prošívání by byla překrásná a to prošívání jí vyzdvihlo úplně do nebe... Děkuju za odkaz a za podrobný popis spotřeby. Já normálně šiju jenom čtverčkový deky, ale tahle mě teda nalomila, že bych ji snad zkusila taky... Uložim si Tě a ...blahopřeju!

  OdpovědětVymazat
 6. Všem moc děkuju. A jestli ji budete taky zkoušet, tak přeji hodně úspěchů.

  OdpovědětVymazat
 7. Nádherná a to prošívání mě taky dostalo. Tato kolekce mi stále leží, z časových důvodů, ale i proto, že nevím, co bych vybrala

  OdpovědětVymazat
 8. Krásné prošití, předpokládám, že máš asi normální stroj, ne velký rám, že? Smekám před tebou, já jsem zatím u kliček.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju. Ano, mám normální stroj. Rám se mi sice moc líbí, přemýšlela jsem o něm, ale nejsem si jistá, že bych ho dostatečně využila. Mám Pfaffku s quiltovacím stolečkem a s tím se to taky dělá docela dobře. Přeju ti, ať se ti prošívání daří. A kličky jsou taky moc hezké.

   Vymazat