Translate

pondělí 15. dubna 2013

Mé barevné kreace

Není to tak dlouho, kdy jsem ve svém blogu "Soutěžní" ukázala barevnou kabelku. Byla to taková pokusná kabelka, která se mi ale moc líbila. Nechtěla jsem proto zůstat jen u jedné a samozřejmě se mi hned hlavou rozběhly různé barevné kreace. Vznikly tak další dvě kabelky, samozřejmě že v jiných barvách. To by zase nebyla žádná zábava, dělat úplně to stejné. Tak vznikla jedna kabelka v odstínech fialové a druhá v kombinaci tmavě a světlehnědé se zlatožlutou. A jak takové kabelky vznikají?

Nejdříve si namočím pruh bílé látky do roztoku soli a sody, pak ho rozložím na chodbě na zem (to je u mě doma jediné místo, kde je dlažba a kam se mi to vejde) na velký igelit, naplním do plastových lahviček namíchané barvy a podle nálady je stříkám na látku. Takto nastříkaná látka pak zůstane ležet i několik hodin a já s napětím očekávám, jaký bude výsledek. Moje představa je totiž jedna věc a výsledek druhá. Jakákoliv nerovnost na povrchu igelitu, pomačkání látky nebo cokoliv dalšího, na co jsem třeba ani nepřišla, ovlivňuje výsledek. To, zda barvy zůstanou na místě, zda se prolnou, vytvoří plynulé přechody nebo něco jiného.

Když proběhne potřebná reakce, látku vyperu na několik cyklů v pračce, usuším, vyžehlím a teď koukám, co s ní. Pak ji podložím vatelínem a plátnem a začnu s prošíváním. Všechno je to od oka, jak mě to napadne. A trvá to dost dlouho, než člověk vykrouží všechny ty spirálky. Ale přiznám se, že kdyby mě to nebavilo, tak to nedělám. To asi znáte všechny, tu nevěřícnou reakci, že rozstříháte látku na malé kousíčky jen proto, abyste ji pak zase mohly sešít. Že je přitom výsledek úplně jiný, to už pro tazatele není podstatné. Nebo to spíš není schopen pochopit. A já to tak mám s prošíváním. Vždycky si něco vymyslím, co trvá neskutečně dlouho, už před polovinou si nadávám, co jsem to zase vymyslela za ptákovinu, ale když skončím, tak jsem spokojená a hrdá, že jsem to zvládla, že jsem já sama zase o kus dál a o kus šikovnější a že deka, či cokoliv jiného se posunulo o stupínek výš, protože podle mě právě prošívání dodává těmto věcem další rozměr. I kdyby člověk prošil jeden kus látky, stejně ji pozvedne o kus výš.

Když mám látku nebo spíš tzv "prošev" hotový, nastříhám z něj jednotlivé díly a ušiju kabelku. A tady máte má dvě poslední barevná dílka.
Přeji hezký večer.
Jana


3 komentáře:

 1. Úžasné kabelky. Tiež mám rada batiku, výskedok vždy prekvapí. Môžeš prezradiť, aké farby si použila?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Já používám barvy Procion MX DYE od firmy Jacquard.

   Vymazat
  2. Vďaka za info. Reaktívne farby som ešte neskúšala.

   Vymazat